Św. Tomasz Apostoł to postać biblijna. Był jednym z dwunastu apostołów wybranych przez Jezusa. Jego imię, zarówno w języku hebrajskim („Toma”), jak i greckim („Didymos”), oznacza „bliźniak”. Podobnie, jak imiona Filip i Andrzej, imię Tomasz odbiega od większości imion apostołów, które są teoforyczne, czyli zawierające w sobie imię Boga.
Św. Tomasz Apostoł najbardziej znany jest z opisu w Ewangelii według św. Jana, gdzie po zmartwychwstaniu Jezusa nie chciał uwierzyć słowom pozostałych uczniów, którzy mówili, że Pan powstał z martwych.
Niewierny Tomasz
Według Biblii, św. Tomasz Apostoł nie był obecny podczas ukazania się zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Później, gdy pozostali opowiadali mu o tym, nie chciał uwierzyć. Postawił warunek, że uwierzy, jeśli sam zobaczy Jezusa i będzie mógł dotknąć Jego ran.
Kiedy Jezus ukazał się mu osobiście i polecił, aby włożył palce w miejsca jego ran, Tomasz wypowiedział jedno z najgłębszych wyznań wiary w całej Biblii: „Pan mój i Bóg mój” (J 20,28). Papież Grzegorz Wielki powiedział później, że jego niewiara bardziej pomogła naszej wierze, niż wiara innych apostołów.
To wydarzenie sprawiło, że często nazywa się go „niewiernym Tomaszem”. Potocznie to stwierdzenie używane jest do określania osoby sceptycznej, która nie daje wiary czemuś, dopóki sama osobiście się o tym nie przekona.
św. Tomasz – Apostoł Indii
Z tradycji apostolskiej wiemy, że po Zesłaniu Ducha Świętego Tomasz wyruszył z misją do Królestwa Partów na terenie dzisiejszego Iranu. Później wyruszył jeszcze dalej, docierając aż do Indii.
Według przekazów kościelnych dotarł tam około 52 roku, zakładając pierwsze wspólnoty chrześcijańskie w regionie Malabaru. Tam też, około 72 roku, poniósł śmierć męczeńską na wzgórzu w pobliżu dzisiejszego miasta Ćennaj (daw. Madras).
Kult św. Tomasza Apostoła
Św. Tomasz Apostoł był bez wątpienia jednym z popularniejszych świętych w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Wiele miejsca w swoich pismach poświęcają mu zarówno ojcowie Kościoła, jak i autorzy spisujący pisma apokryficzne.
Św. Tomasz Apostoł jest patronem Indii i Portugalii, architektów, budowniczych, cieśli, geodetów, murarzy, teologów czy małżeństw. Ponadto wielu kieruje do niego swoje modlitwy w chwilach zwątpień i poszukiwań.
Kiedy obchodzimy święto św. Tomasza Apostoła?
Św. Tomasz Apostoł należał do ścisłego grona najbliższych uczniów Jezusa Chrystusa. Według tradycji, został zamordowany 3 lipca 72 roku i to właśnie tego dnia w Kościele katolickim obchodzone jest jego wspomnienie.
Ze względu na to, że św. Tomasz Apostoł zginął śmiercią męczeńską, w dniu jego święta w czasie mszy świętych używa się czerwonego koloru liturgicznego. Symbolizuje on męczeństwo i ogień Ducha Świętego.
Czy 3 lipca trzeba iść do kościoła?
W kalendarzu liturgicznym wspomnienie św. Tomasza Apostoła, obchodzone 3 lipca, ma rangę święta, nie jest jednak świętem nakazanym. To oznacza, że katolicy nie mają obowiązku uczestnictwa w mszy świętej.
Jednak Kościół zachęca wiernych do udziału w liturgii i modlitwy za wstawiennictwem tego świętego apostoła. Warto też uczcić ten dzień refleksją nad własną wiarą, zmaganiami duchowymi i potrzebą osobistego spotkania z Chrystusem.