Żubry sprowadzone z Polski do Portugalii stały się częścią nowatorskiego projektu przeciwdziałania pożarom lasów i łąk, które są częstym problemem w tym kraju. Organizatorem tej inicjatywy jest ekologiczna organizacja Rewilding Portugal, której celem jest nie tylko odbudowa populacji żubrów, ale także ochrona przyrody przed skutkami pożarów.
Odtworzenie populacji żubrów
Głównym celem sprowadzenia ośmiu żubrów z Polski jest odbudowa populacji tych zwierząt w regionie Beira Baixa, położonym w pobliżu granicy portugalsko-hiszpańskiej. Żubry mają na stałe osiedlić się w tym rejonie, przyczyniając się do ochrony lokalnego ekosystemu. Inicjatywa ta zyskała poparcie służb ratowniczych Portugalii, które uznały ją za „krok w dobrym kierunku”.
Naturalne przerwy ogniowe tworzone przez żubry
Pedro Prata, dyrektor wykonawczy Rewilding Portugal, wyjaśnia, że żubry zostały umieszczone w regionie Beira Baixa w dystrykcie Castelo Branco na wschodzie Portugalii. Żubry, jako duże roślinożerne zwierzęta, odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu ryzyka pożarów, gdyż wypasają się na łatwopalnej roślinności. Tym samym tworzą naturalne przerwy ogniowe, które mogą zatrzymać rozprzestrzenianie się ognia. Dzięki temu inicjatywa przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa obszarów leśnych.
Dodatkowo, obecność żubrów na łąkach sprawia, że roślinność staje się bardziej zrównoważona – obszary leśne zyskują więcej światła, co sprzyja rozwojowi traw, ograniczając rozrost łatwopalnych zarośli. Tego typu działania są prowadzone również w Hiszpanii, gdzie żubry od lat wypasane są w celach przeciwdziałania pożarom.
Wsparcie zwierząt w ochronie przeciwpożarowej
Jednak, jak zauważa Ricardo Ribeiro, komendant portugalskiej straży pożarnej i szef stowarzyszenia funkcjonariuszy obrony cywilnej Asprocivil, wsparcie ze strony zwierząt w przeciwdziałaniu pożarom może być skuteczne tylko pod pewnymi warunkami. Jego zdaniem, aby inicjatywy takie jak wypas żubrów mogły efektywnie działać, potrzebne są duże stada wypasane na rozległych terenach. Minimalny obszar, na którym takie stado powinno się wypasać, to co najmniej 10 hektarów.
W Portugalii rozwija się już podobne projekty, w których wykorzystywane są kozy i owce do przeciwdziałania pożarom, jednak inicjatywy te nie są jeszcze szeroko rozpowszechnione.
Przyszłość walki z pożarami w Portugalii
W przyszłości tego typu akcje mogą być coraz bardziej skuteczne, zwłaszcza jeśli zostaną wdrożone na szerszą skalę i będą wspierane przez portugalskie samorządy lokalne. Żubry oraz inne zwierzęta, jak kozy i owce, mogą odegrać istotną rolę w ochronie przed pożarami, stanowiąc nowoczesne narzędzie w walce z tym żywiołem.