Skip to main content

Armia przekazała, że od niedzieli północnokoreańscy żołnierze usuwali część linii energetycznych. W ocenie Seulu następnym krokiem będzie demontaż samych słupów energetycznych. Korea Południowa postawiła 48 takich konstrukcji — w tym 15 po stronie północnej — w celu dostarczania energii elektrycznej do nieczynnego obecnie parku przemysłowego Kaesong.

Dostawy energii wstrzymano w czerwcu 2020 r., kiedy to Pjongjang wysadził w powietrze międzykoreańskie biuro łącznikowe w tym kompleksie.

Strefa przemysłowa Kaesong znajduje się po północnej stronie granicy między państwami koreańskimi. Otwarto ją w 2004 r. na fali ocieplenia relacji. Połączenie południowokoreańskiego kapitału i technologii z tanią siłą roboczą w Korei Północnej było sztandarowym przykładem pokojowej współpracy i pojednania na Półwyspie Koreańskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Napięcia najsilniejsze od dawna

W 2016 r. Seul zdecydował jednak o wstrzymaniu pracy zakładów i wycofaniu stamtąd południowokoreańskich pracowników. Była to reakcja na prowokacyjne działania Pjongjangu, w tym próbę pocisku balistycznego.

W styczniu przywódca Korei Pn. Kim Dzong Un wezwał w przemówieniu przed Zgromadzeniem Narodowym do „fizycznego odcięcia” od Korei Płd. Nakazał także konstytucyjne uznanie Korei Płd. za „wrogie państwo” i usunięcie z ustawy zasadniczej niektórych terminów, jak „pokojowe zjednoczenie”. Zgodnie z tymi wytycznymi zlikwidowano „rażący w oczy” Pomnik Zjednoczenia w Pjongjangu oraz trzy agencje związane z promowaniem międzykoreańskiego dialogu i współpracy. W październiku wysadzono w powietrze fragmenty dróg łączących oba państwa koreańskie.

W ocenie ekspertów stosunki między Koreami obecnie oceniane są jako najgorsze od dziesięcioleci.