Andrzej Duda, wymieniając kandydatów na prezydenta, zawahał się przy nazwisku wskazanym przez partię Kaczyńskiego. – PiS wspiera kandydata obywatelskiego pana dr. Karola Nawrockiego – powiedział po chwili. Szef IPN z rozbawieniem stwierdził, że „nie chodzi o to, by na tym etapie być szczególnie rozpoznawalnym”. – Wolałbym, żeby ci, co mnie znają, mieli świadomość, że będę im dobrze służył – mówił.
– Cieszę się bardzo z tego, że proces formowania się tej grupy kandydatów na urząd prezydenta RP jest w toku i biegnie – mówił Andrzej Duda.
Andrzej Duda wymieniał kandydatów na prezydenta. Zawahał się przy Nawrockim
Prezydent wspomniał, że Koalicja Obywatelska wyłoniła w prawyborach swojego reprezentanta – Rafała Trzaskowskiego, decyzję podjęła także Konfederacja typując Sławomira Mentzena, a swój start ogłosił marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Prezydent zawahał się jednak, gdy próbował przypomnieć sobie nazwisko kandydata, na którego postawiła formacja Jarosława Kaczyńskiego. – Prawo i Sprawiedliwość wspiera „kandydata obywatelskiego” pana Karola Nawrockiego – powiedział dopiero po chwili prezydent.
ZOBACZ: Karol Nawrocki kandydatem na prezydenta. Błaszczak: Żeby odejść od sporu
– To jest bardzo ciekawy kandydat. Jeśli chodzi o podejście do spaw historycznych, państwowych, to jest to kandydat bliski mojemu sercu – mówił o Nawrockim Duda. – Śmiało można powiedzieć, że mamy grupę najpoważniejszych kandydatów i bardzo się z tego cieszę, bo chciałbym, żeby cały proces odbył się sprawnie – dodał prezydent.
Szef Instytut Pamięci Narodowej pytany o sytuację stwierdził, że „nie zajmuje go ta sprawa”. – Nie widziałem tego momentu. Nie chodzi o to, by być szczególnie rozpoznawalnym na tym etapie, ale by być rozpoznanym jako osoba, która jest gotowa reprezentować obywateli. Wolałbym, żeby ci co mnie znają, mieli świadomość, że będę dobrze im służył – mówił z rozbawieniem.
Andrzej Duda deklaruje gotowość Polski. „Jeśli bylibyśmy potrzebni”
W Erywaniu odbyło się spotkanie w cztery oczy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Armenii Wahagnem Chaczaturianem. Wśród tematów rozmów była sytuacja w regionie i proces pokojowy między Armenią i Azerbejdżanem. Duda ma też rozmawiać z premierem Armenii Nikolem Paszynianem, a także z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego, czyli armeńskiego parlamentu, Alenem Simonianem.
– Bardzo dziękuję za zaproszenie. Cieszę się bardzo z tej wizyty, gdyż Polska niedługo obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej i kwestia zbliżania Armenii do UE, jako wielkiego narodu, ma ogromne znaczenie. Armenia jest pierwszym na świecie państwem prawdziwie chrześcijańskim – mówił prezydent Duda.
Prezydent podkreślał, że Warszawa oraz Unia Europejska chcą zacieśniać więzi polityczne i gospodarcze z Erywaniem. – Chciałbym, aby ta współpraca rozszerzała się także na inne kierunki, np. w zakresie nowych technologii, ochrony klimatu – dodał Duda.
ZOBACZ: Polacy ocenili działalność Andrzeja Dudy. Zdania mocno podzielone
– Rozmawialiśmy także o bezpieczeństwie. Z naszego punktu widzenia to przede wszystkim rosyjska agresja na Ukrainę. Wojna na Ukrainie przekłada się na to, co dzieje na Kaukazie, bo jest związana z próbami dominacji Rosji nad innymi narodami. Dążymy do tego, aby wszystkie konflikty zakończyły się jak najszybciej pokojem – zaznaczył Duda.
Prezydent mówił, że z Chaczaturianem rozmawiał o konflikcie między Armenią a Azerbejdżanem. Kraje od wielu lat toczą spór o Górski Karabach – zamieszkany do września 2023 r. przez Ormian, separatystyczny region, będący de iure częścią Azerbejdżanu.
– Bardzo nam zależy, aby Ormianie mogli żyć w swoim tradycyjnym rejonie Europy, jako wolny naród o ustabilizowanej sytuacji. To ma wielki wpływ na bezpieczeństwo Europy. Jeśli bylibyśmy potrzebni w stabilizowani sytuacji, to jesteśmy w każdej chwili gotowi, aby szukać pokojowych rozwiązań – zadeklarował. Jak mówił, zaprosił prezydenta Armenii do Polski.