Kwiecień tuż za rogiem, a według synoptyków pierwsza połowa nowego miesiąca przyniesie zawirowania w pogodzie. Możemy spodziewać się wysokiej temperatury, sięgającej nawet 20 stopni Celsjusza. Jednak to szybko ulegnie zmianie – eksperci zapowiadają nadejście tzw. jęzora zimna. Mapy pogodowe zdominuje kolor niebieski, co oznacza falę chłodnego powietrza.
Od początku roku pogoda w Polsce była wyjątkowo zmienna, z naprzemiennymi okresami ciepła i chłodu. Kwiecień nie będzie wyjątkiem. Według prognoz europejskiego modelu meteorologicznego ECMWF, początek miesiąca przyniesie nad Polskę intensywny napływ ciepłego powietrza.
Do 5 kwietnia temperatura może wynosić 17–18 stopni Celsjusza. Na zachodzie kraju miejscami może wzrosnąć nawet do 20 stopni. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Kujawach, podczas gdy w większości kraju termometry wskażą około 15–16 stopni.
Serwis tvnmeteo.pl informuje, że po stosunkowo łagodnym pierwszym tygodniu kwietnia aura może ulec pogorszeniu. Nad Europą utworzy się rozległy wał wyżowy, który rozciągnie się od Skandynawii po Bałkany. W jego wschodniej części zaczną napływać niże oraz zimne masy powietrza pochodzenia arktycznego. W efekcie, około 11–12 kwietnia wschodnia część Europy znajdzie się pod wpływem głębokiej zatoki chłodu.
„Jęzor zimna” w Europie
Zgodnie z modelem GFS, najgwałtowniejszy spadek temperatury prognozowany jest na okres między 7 a 11 kwietnia. W tym czasie „jęzor zimna” rozciągnie się od północnej Rosji, obejmując Polskę, Rumunię i Bułgarię. Dominacja wyżu może sprzyjać powolnemu przemieszczaniu się zimnego powietrza przy powierzchni ziemi, obejmując stopniowo coraz większy obszar kraju.
Największy chłód przewidywany jest na 12 kwietnia i, jak podkreślają meteorolodzy, może on stanowić poważne zagrożenie. Serwis zaznacza, że jeśli przewidywania modelu się potwierdzą, wschodnie rejony Polski mogą odnotować temperatury przy gruncie sięgające nawet -10/-5 stopni Celsjusza.
Długoterminowe prognozy ECMWF wskazują, że pomiędzy 7 a 13 kwietnia niemal cała Europa doświadczy wyraźnego ochłodzenia. Mapy pogodowe ukazują nadciągające z północy i wschodu zimne masy powietrza.
Na wizualizacjach meteorologicznych obszar od Skandynawii po Bałkany oraz od Francji po Rosję zaznaczony jest na niebiesko. Z kolei Europa Środkowo-Wschodnia wyróżnia się jeszcze ciemniejszym odcieniem tego koloru, co świadczy o znaczącym spadku temperatur.