Skip to main content
WiadomościWszystko

Kolejni dziennikarz skazani w Rosji. Proces dotyczył też współpracowników Deutsche Welle

Autor 16 kwietnia 2025Brak komentarzy

Dwóch byłych dziennikarzy DW Konstantin Gabow i Siergiej Karelin, wraz z dwoma innymi dziennikarzami, zostało skazanych w Rosji na kilka lat więzienia.

Sąd w Moskwie skazał we wtorek (15.04.2025) dziennikarzy Antoninę Krawcową (pseudonim Faworskaja), Konstantina Gabowa, Siergieja Karelina i Artema Krigera za ekstremizm. Zostali skazani na pięć i pół roku więzienia.
Dziennikarze zostali oskarżeni o przynależność do „organizacji ekstremistycznej”, za jaką reżim uznał Fundację Antykorupcyjną (FBK), założoną przez rosyjskiego polityka opozycji Aleksieja Nawalnego, który zmarł w niejasnych okolicznościach w kolonii karnej w Arktyce w lutym 2024 r.
Konstantin Gabow i Siergiej Karelin wcześniej pracowali dla moskiewskiego biura Deutsche Welle.
Cała czwórka dziennikarzy zaprzeczyła zarzutom, twierdząc, że nie pracowali dla fundacji, a jedynie relacjonowali jej działania.
Proces dziennikarzy odbył się za zamkniętymi drzwiami i jest częścią represji wobec dysydentów, które osiągnęły niespotykaną dotąd skalę po tym, jak Moskwa zaatakowała Ukrainę w lutym 2022 r.
DW potępia wyrok
Peter Limbourg, prezes Deutsche Welle, powiedział, że wyrokiem tym Rosja „po raz kolejny udowadnia z całą mocą, że jest państwem, które lekceważy praworządność”.
– Rosyjski reżim robi wszystko, co w jego mocy, aby zniekształcać fakty, traktując odważnych dziennikarzy jak zatwardziałych przestępców. Każdy dzień, który Antonina Faworskaja, Konstantin Gabow, Siergiej Karelin i Artem Kriger spędzają za kratkami, to o jeden dzień za dużo. Oni i ich rodziny mają naszą pełną solidarność – dodał Limbourg.
Dziennikarze zostali zatrzymani wiosną i latem 2024 r. Od tego czasu pozostają w areszcie.
Dziennikarze o nieludzkich warunkach
W listach Gabow i Karelin opisali koszmarne warunki w moskiewskim więzieniu Matrosskaja Tiszyna, dokąd zostali przeniesieni na początku października ubiegłego roku. „Czuję się, jakbym był przetrzymywany gdzieś w piwnicy. Małe okienko gdzieś na górze” – pisał Gabow. „Cela jest przepełniona. Śpię na podłodze z facetem. On żyje tak od miesiąca. W ciągu dnia siedzimy na ławce (bez oparcia), bo nie ma miejsca. Materac, koc i poduszka są zużyte i okazało się, że mają pluskwy. Atmosfera tutaj jest przytłaczająca” – dodał.
Z kolei Karelin pisał, że w Matrosskiej Tiszynie umieszczono go w przepełnionej celi z czterema pryczami dla ośmiu osób. „Nie na pryczy, gdzie powierzchnia jest prosta i twarda, ale na więziennym łóżku polowym z 'dołem’ pośrodku” – dodał.
W tym czasie prawniczka Karelina, Katerina Tertukhina, opisała te warunki jako tortury. Podkreśliła, że ​​w takich warunkach jej klient nie mógł w pełni przygotować się do procesu.
Przed ogłoszeniem wyroku Krieger powiedział, że po prostu wykonywał swoją pracę jako „uczciwy, nieprzekupny i niezależny dziennikarz”, a proces ocenił jako „czyste szaleństwo”. – Teraz próbują przedstawić mnie jako ekstremistę, przestępcę, kogoś, kto powinien zostać zamknięty – powiedział.
Dziennikarze zagrożeni w Rosji
W rankingu World Press Freedom Index organizacja Reporterzy bez Granic umieściła Rosję na 162. miejscu spośród 180 krajów, zauważając, że wolność mediów w tym kraju „praktycznie nie istnieje”.
Za prezydentury Władimira Putina co najmniej 37 dziennikarzy zostało zamordowanych z powodu swojej pracy.
4 lutego 2022 r. Rosja zakazała publikacji DW, zmusiła nadawcę do zamknięcia swojego moskiewskiego biura i zablokowała w rosyjskim internecie serwis dw.com we wszystkich językach. Rosyjska redakcja nadal działa w Rydze na Łotwie.
Opracowanie: Dmytro Hubenko, Siergiej Satanowski