Skip to main content
WiadomościWszystko

Widziałem nową wystawę Mercedesa w krakowskim Cogiteonie. To była pouczająca lekcja

Autor 17 kwietnia 2025Brak komentarzy

Kto nie był i nie widział, ten niech szybko to nadrobi. O czym mowa? O Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie, które zaskakuje pomysłowymi wystawami oraz nowoczesnym budynkiem. Jedną z wystaw, którą się chwali, jest ta, która powstała we współpracy z Mercedesem. Jak wygląda? Zobaczcie sami.

Mercedes zaprosił mnie na nietypowe wydarzenie – prezentację wystawy naukowej w Krakowie. Oczywiście na miejsce jechaliśmy całą okazałą gamą modeli niemieckiego producenta. Mnie przypadł ultraluksusowy EQS z wykończeniami Manufaktur. O modelu dużo pisaliśmy podczas jego premiery >>> TUTAJ. Jest on z resztą jednym z bohaterów wystawy, o której opowiem za chwilę.
Ale po krótce jeszcze – auto jest niezwykle wygodne, w topowej wersji ma wszystkie udogodnienia, których dusza zapragnie od kilkunastu opcji masażu, wentylacji foteli, rozpylacza perfum, filtracji powietrza po tak użyteczne i charakterystyczne dla marki jak świetne matrycowe lampy czy podgląd kamerą sygnalizacji świetlnej.
Czy fakt, że to elektryk w czymkolwiek wpłynął na moją podróż? Absolutnie nie. W środku była ultra cicho, wygodnie, auto zużywało między 23 a 24 kWh na 100 km przy dynamicznej, ale przepisowej jeździe, co spokojnie pozwoliło mi przejechać z Warszawy do Krakowa i z Krakowa do Warszawy z jednym krótkim podładowaniem się – zatrzymałem się na Shellu pod Kielcami na ładowarce 180 kW, podładowałem się od 30 do 60 proc. (około 36 kWh) w 15 minut i pojechałem dalej. Do stolicy dojechałem na 30 proc. baterii. EQS to idealne auto na takie trasy.
Ciekawa wystawa w wyjątkowym miejscu
Już prawie rok w Krakowie działa Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. Przez ten czas placówkę odwiedziło ponad 100 tys. osób. Na mój gust to całkiem mało patrząc na potencjał tego miejsca, ponieważ, i jest to moja subiektywna opinia, jest ono nowocześniejsze i „bogatsze” w doznania od swojego warszawskiego odpowiednika.
I w tym właśnie ciekawym oraz bardzo designerskim ośrodku Mercedes-Benz Polska, jako partner technologiczny Cogiteonu, postanowił otworzyć swoją wystawę poświęconą przeszłości i przyszłości motoryzacji oraz trwającej transformacji mobilności.
Jej motywem przewodnim są słowa Carla Benza: „Zamiłowanie do wynalazków nigdy nie wygasa”, które przypominają, że Mercedes-Benz jest cały czas pionierem motoryzacji – pamiętacie EQXX?
Wystawa mieści się w bezpłatnej strefie niebiletowanej i przez pryzmat historycznych osiągnięć Mercedesa przybliża kierunek, w którym zmierza rozwój samochodu. W przystępny sposób tłumaczy, dlaczego transformacja mobilności koncentruje się na napędzie elektrycznym i jak nowe technologie wpływają na nasze bezpieczeństwo, wygodę oraz efektywność pojazdów.
Goście wystawy Mercedesa w centrum naukowym Cogiteon udają się w podróż, która wiedzie przez przeszłość i teraźniejszość aż do przyszłości samochodu, korzystając z interaktywnej aplikacji multimedialnej.
Za pomocą 108-calowego ekranu dotykowego oraz interfejsu z osią czasu, grafikami i filmami mogą poznawać kolejne rozwiązania i wynalazki, które w pigułce opowiadają najbardziej pasjonujące historie z dziejów samochodu, a przy tym demonstrują wynalzaki i geniusz twórców firmy Mercedes-Benz. Aplikację nazwano pieszczotliwie „Bąbel”, ponieważ jej interface składa się z takich bąbelków informacyjnych.
– Od produktu przez produkcję, usługi i recycling opowiadamy o tym, jak te wynalazki mogą zmienić przyszłość. Widz może wejść w taki bąbel, w którym znajdują się różnego rodzaju krótkie animacje. Postanowiliśmy mówić tym, co dzisiaj jest najbardziej chwytliwe, czyli obrazem, krótkim przekazem, który buduje świadomość problemów i tematów. Nie jest ich dużo, w każdej z trzech kategorii: Przeszłość, Teraźniejszość i Przyszłość, jest po 7 pojęć – mówił podczas prezentacji Tomasz Mucha, Corporate and Product Communication Manager Mercedes-Benz Polska.
– Chcieliśmy, żeby widz mógł odkrywać motoryzację sposób dotykowy, ale też jest coś, co jest bardziej tradycyjne – postanowiliśmy zatrzymać widza samym geniuszem Carla Benza i takimi kamieniami milowymi. Mercedes jest marką, która demokratyzowała bardzo wiele wynalazków, która jest wynalazcą poduszek powietrznych, ABS-u i szeregu różnych rzeczy, które właściwie dzisiaj są homologowane jako obowiązujące w Europie i stanowią niejako standard tego, do czego przywykliśmy – standard bezpieczeństwa i komfortu – podkreślił.
Częścią wystawy są także miniaturowe modele najważniejszych i przełomowych aut w historii firmy Mercedes-Benz.
– Nie moglibyśmy sobie odmówić przyjemności i pokazania samochodów, a że nie chcieliśmy wstawiać tutaj prawdziwego, to macie państwo wybór kilku tych kamieni milowych, jak i bardzo ważnych wynalazków, stąd te małe gabloty z autami i krótkimi opisami – dodał Tomasz Mucha.
Z wystawy Mercedesa z krakowskiego Cogiteonu możecie także wysłać e-pocztówkę. Całkiem fajna sprawa nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i z pewnością czegoś go to nauczy.