
Do wykrycia broni doszło podczas rutynowej kontroli. W trakcie inspekcji celnicy zauważyli niezgodności w dokumentacji przewozowej, co skłoniło ich do dokładniejszego sprawdzenia ładunku.
W kontenerze z towarami z Chin odkryto nielegalny arsenał: 1800 gwiazdek do rzucania, ponad 2000 noży sprężynowych o długości ostrza do 20 centymetrów, 199 paralizatorów oraz 120 obustronnie zaostrzonych sztyletów.
Skonfiskowana broń i dalsze dochodzenie
Rzeczniczka głównego urzędu celnego w Stralsundzie oświadczyła: „Te przedmioty to broń, której nie wolno importować do Niemiec. Posiadanie lub handel tą bronią jest nielegalny, dlatego też została ona skonfiskowana przez służby celne”. W związku z tym incydentem odpowiedni urząd celny wszczął dalsze dochodzenie karne.
Według rzeczniczki broń nie została zgłoszona. Kontrola miała miejsce 25 marca.
Kontekst prawny i zagrożenia
Niemieckie przepisy dotyczące importu broni są surowe. Import, posiadanie i handel bronią, taką jak gwiazdki do rzucania, noże sprężynowe, paralizatory czy sztylety, są zabronione. Naruszenie tych przepisów może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym do konfiskaty towaru i wszczęcia postępowania karnego.
Współpraca międzynarodowa w walce z przemytem broni
W marcu 2025 roku polskie służby przeprowadziły operację wymierzoną w przemyt broni, w wyniku której zatrzymano 12 osób w województwach świętokrzyskim i łódzkim. Podczas przeszukań zabezpieczono znaczne ilości nielegalnej broni palnej oraz amunicji. Działania były częścią szerszej współpracy międzynarodowej mającej na celu zwalczanie nielegalnego handlu bronią.