Czadowa majówka w Bieszczadach
Bieszczady zachwycają krajobrazami, kuszą dzikością i widokami, które zapierają dech w piersiach. Zielone wzgórza, jeziora i ogromną zaporę najlepiej podziwiać z wysokości kolei gondolowej lub Wieży Widokowej na Górze Jawor. Bieszczady oprócz pięknych pejzaży, kryją w sobie sporo tajemnic i ciekawych legend, możemy je odkrywać w solińskim ośrodku Grupy PKL i znajdującym się tam parku rozrywki Tajemnicza Solina. Miejsce warto odwiedzić, bo ze snu zimowego właśnie budzą się uwielbiane Czady. Bramy parku zostaną otwarte już w weekend 26-27 kwietnia. Z tej okazji przygotowanych zostało sporo niespodzianek.
Najmłodszych ponownie odwiedzą m.in. Wioska Czadów, Osada Olbrzymów, Tajemnicza Studnia, Labirynt Biesa, Rusałkowy Ruczaj czy Wąwóz Biesa. To tylko przedsmak atrakcji, które dostępne będą od 1 do 4 maja w trakcie Czadowej Majówki.
Długi weekend w solińskim ośrodku upłynie pod znakiem wielu ciekawych spektakli. Przy stacji dolnej Plasza gości przywitają roztańczone Rusałki. Przygotowały one niespodzianki i rodzinne konkursy, w których nagrodami będą wejściówki do parku Tajemnicza Solina. Tam przez cały długi weekend, czekać będą spotkania z świtezianką Barbarellą i Czadowym Feliksem. W trakcie spektakli nie zabraknie niespodzianek i konkursów z nagrodami!
Długi weekend w Krynicy
Małopolska obfituje w wiele ciekawych miejsc, jednym z nich jest Krynica-Zdrój, miasteczko słynące z wód leczniczych, licznych atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc historycznych czy kulturalnych. Tutaj znajduje się ośrodek turystyczny Grupy PKL na Górze Parkowej, która olśniewa historią i zachwyca nowoczesnością.
Turyści odwiedzając w majówkę Górę Parkową poznają historię tego miejsca, a za pomocą multimediów wyruszą do lat 30. ubiegłego wieku. Na wzniesienie dotrzemy oryginalnymi i odrestaurowanymi retro wagonikami kolei linowo-terenowej PKL, pochodzącymi z 1937 roku.
Jeśli w pospiesznej codzienności chcemy na chwilę się zatrzymać i złapać oddech, proponujemy zabawę z nutką nostalgii – „Krzyżówkę Krynickiego Kuracjusza”. W zabawie można wziąć udział każdy wystarczy, że kupując bilet na przejazd koleją poprosimy o krzyżówkę. Uczestnicy zabawy, którzy poprawnie rozwiążą hasło otrzymają retro zakładkę do książki – pamiątka z pobytu i przejażdżki koleją na Górę Parkową.
Na górze czekają na wszystkich zjeżdżalnia pontonowa oraz kompleks „Rajskich Ślizgawek”. Warto odwiedzić Parkową Restaurację oraz Kawiarnię, które nawiązują do stylu art deco i zasmakować w nich dań, które królowały w minionym czasie.
Radość i relaks na Jaworzynie Krynickiej
W długi weekend Jaworzyna Krynicka zaprasza rodziny z dziećmi, miłośników natury i aktywnego wypoczynku na wyjątkowe wydarzenie – Majówkę 2025. 1 maja odbędzie się wielkie otwarcie Parku Rysia – nowego parku linowego na szczycie. Bohaterem tego miejsca jest sympatyczny Rysio Jaworzynek. Tego dnia na dzieci czekają animacje, malowanie buziek, warsztaty przyrodnicze, mini teatrzyk i terenowa gra tropem rysia. 2–4 maja zaplanowano natomiast rodzinny rajd „Śladami Rysia”, survivalowe warsztaty, poranną jogę na szczycie, leśne opowieści z przewodnikiem, konkursy wiedzy i wielkie grillowanie na zakończenie weekendu. Jaworzyna Krynicka gwarantuje moc atrakcji w górskiej scenerii – idealne połączenie edukacji, relaksu i aktywnego wypoczynku.
Kulturalna majówka w Szczawnicy
Tegoroczny weekend majowy w Szczawnicy zaskoczy różnorodnością atrakcji i stanie się centrum niesamowitych wydarzeń, które połączą ze sobą tradycję, muzykę, kulturę i naturę.
1 maja w Szczawnicy odbędzie się Redyk Wiosenny i otwarcie sezonu pasterskiego. Jest to jedno z najstarszych wydarzeń w kulturze góralskiej, które jest spektakularnym widowiskiem – polecamy zobaczyć je na własne oczy.
Projekt uzyskał dofinansowanie w konkursie „PKL Pasje Górą”, który wspiera ciekawe pasje i inicjatywy. Więcej o projekcie tutaj https://media.pkl.pl/releases/pkl-pasje-gora.
2 maja na turystów czekać będą niezwykłe koncerty, wyjątkowi artyści i intersujące atrakcje – to będzie prawdziwa muzyczna uczta i niezwykła podróż po świecie różnych kultur. Wyjątkowe wydarzenie Majówkowe Rytmy Kultur odbędzie się na scenie plenerowej przy dolnej stacji kolei linowej w ośrodku Grupy PKL Palenica. Zagrają m.in. Phao Sanato, Echo Rodu, Future Folk, Sokół Orchestra. Przygotujmy się zatem na dobrą zabawę i mnóstwo pozytywnej energii! 2 i 3 maja zachęcamy również do wspólnego grillowania pstrąga, regionalna uczta w klimacie górskich smaków odbędzie się w Przystani Palenica.
Miłośnikom kina letniego szczególnie polecamy wieczorny seans filmowy w otoczeniu malowniczych Pienin i blasku gwieździstego nieba. Pokaz filmu zaplanowany jest 3 maja od godz. 20:30 w Przystani Palenica na Placu pod Kolejką.
Jeśli szukamy noclegu w centrum Szczawnicy, warto zarezerwować pobyt w hotelu Willa Pod Kolejką, który znajduje się tuż obok stacji dolnej kolei PKL na Palenicę.
Góra Żar i majówka na dwóch kółkach
Świetnym pomysłem na długi weekend będzie Beskid Mały z Górą Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Jeśli chcemy dobrze poznać to urokliwe miejsce, warto zatrzymać się w ośrodku Grupy PKL na Górze Żar. To tutaj turyści mogą zrelaksować się czy spędzić czas aktywnie. Górskie krajobrazy, zieleń, jeziora oraz moc płynąca z natury – to wszystko w jednym miejscu!
Na szczyt góry możemy dostać się wagonikiem kolei terenowej PKL. Podróż wśród malowniczych krajobrazów to spora atrakcja.
Miłośnikom pieszych wędrówek polecamy zaciszne szlaki Beskidu Małego z Kiczerą na czele. To z niej zachwycimy się widokiem na Górę Żar, wyglądającą z tej perspektywy bajecznie.
W tutejszym ośrodku turystycznym Grupy PKL pasjonaci downhillu skorzystają z dostępnych tras o różnym stopniu trudności. Znajdują się one bezpośrednio przy kolei PKL. Przygoda i adrenalina – gwarantowane!
Muzyka, smaki i widoki – kierunek Zawoja i Mosorny Groń
Jeśli zdecydujemy się odwiedzić Beskidy, proponujemy wycieczkę do Zawoi, w której czekają na nas aż trzy dni różnorodnych atrakcji i punkt obowiązkowy zwiedzania – Mosorny Groń, który znajduje się u progu Parku Narodowego. Z jego szczytu możemy zachwycać się najlepszymi widokami na Królową Beskidów – Babią Górę. Jest to doskonały pomysł na weekendowy wyjazd zarówno dla miłośników aktywności, rowerzystów, jak i zwolenników spacerów górskimi ścieżkami.
W weekend majowy w Zawoi zaplanowanych jest wiele ciekawych wydarzeń, w których warto wziąć udział.
1 maja w Zagrodzie Pasterskiej w Zawoja Morgi na chętnych czekać będą warsztaty robienia masła, wspólne ognisko i biesiadowanie. Nie zabraknie również muzyki, o którą zadba regionalna kapela.
2 maja natomiast sporo atrakcji oraz wiosenny chillout czekać będą na w ośrodku Grupy PKL na Mosornym Groniu. Nie zabraknie ciekawych warsztatów edukacyjnych „Góra Zachwytów”, które poprowadzą pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego czy wystawy plenerowej. Miłośnikom kina plenerowego polecamy seans filmowy, podczas którego będziemy podziwiać gwiazdy na ekranie i nad głową, a to wszystko z widokiem na krajobrazy Babiej Góry.
3 maja świętujemy z przytupem! W Zawoja Czatoża wystąpi zespół „Zgórcy”, który zaprezentuje pełną energii i żywiołu góralską muzykę. Nastawmy się na dobrą zabawię, wspólne biesiadowanie przy swojskich majówkowych smakach.
Plażuj na Gubałówce z widokiem na Tatry
Zakopane to miasto, które przyciąga turystów o każdej porze roku. Jeśli planujemy przywitać maj właśnie tam, warto wybrać się na Gubałówkę, która jest jedną z najbardziej znanych atrakcji miasta. Na górę dostaniemy się wagonikiem kolei linowo-terenowej PKL, z którego będziemy podziwiać krajobrazy na bajeczne Tatry.
Na szczycie wzniesienia czekają na nas niezwykłe widoki oraz najwyżej położona plaża w Polsce. Na wygodnych leżakach możemy zrelaksować się i wypocząć w otoczeniu górskiej przyrody.
Na górze dostępna jest uwielbiana zjeżdżalnia grawitacyjna, jej serpentynową trasę można pokonać na wózkach rozwijających prędkość do 23 km/h!
Jeśli chcemy zobaczyć panoramę Tatr z różnych perspektyw, warto skorzystać z oferty – Podhalański duet, bilet pozwala na wjazd i zjazd kolejami, zarówno na Gubałówkę, jak i Butorowy Wierch. Oba te miejsca są punktami widokowymi, z których odkryjemy niesamowite uroki na panoramę wiosennych Tatr.
Smakoszy zachęcamy do odwiedzenia restauracji Tarasy Gubałówka oraz Widokówka, które serwują wyśmienite przekąski i napoje, a to wszystko z widokiem na piękne Tatry. Przy dolnej stacji regionalnych dań zasmakujemy w Restauracji Gwarno.
Tatry – pomysł na wycieczkę o każdej porze roku!
Tatry to zdecydowanie najbardziej znane i jedne z najczęściej odwiedzanych polskich gór. Turyści, którzy planują spędzić weekend majowy w Zakopanem na różnorodność oraz brak atrakcji narzekać nie będą.
Wszystkim wielbicielom górskich scenerii, proponujemy podróż wagonikiem kolei linowej na szczyt Kasprowego Wierchu, skąd rozpościera się krajobraz na tatrzańskie krajobrazy.
Zachęcamy do odwiedzin tej lubianej góry oraz skorzystania z przejazdu koleją PKL zanim rozpoczną się przeglądy techniczne, które zaplanowane są od 5 do 30 maja. Na szczycie góry znajduje się najwyżej położony sklep z pamiątkami #przeNOSIMY GÓRY #KasproWY, a także Restauracja Poziom 1959 oraz obserwatorium meteorologiczne IMGW.
Długi majowy weekend zapowiada się bardzo intersująco. Różnorodność atrakcji i zaplanowanych wydarzeń zdecydowanie pozwoli znaleźć te najciekawsze dla siebie.
Terminy dostępności atrakcji i funkcjonowania ośrodków turystycznych znajdują się na stronie internetowej PKL.
PKL rekomendują rezerwację biletów przez oficjalny sklep internetowy na stronie www.sklep.pkl.pl.