Skip to main content

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu Justyna Rataj-Mykietyn, w toku dochodzenia podejrzanemu uzupełniono zarzuty o przestępstwo z art. 160 par. 1 Kodeksu karnego, zgodnie z którym kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. — Termin zakończenia śledztwa wyznaczono na 30 kwietnia br. Po analizie całego zgromadzonego materiału dowodowego zapadnie decyzja co do dalszego toku postępowania – dodała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po incydencie, który wydarzył się pod koniec stycznia na zakopiańskiej Olczy, Stanisław G. usłyszał najpierw zarzut kierowania gróźb karalnych oraz spowodowania uszczerbku na zdrowiu. Do ataku nożem na jednego z właścicieli dewastowanych przez pojazdy terenowe gruntów doszło w momencie, kiedy mieszkańcy domagali się od podejrzanego zaprzestania działalności na ich terenach.

Jak ustalili śledczy, Stanisław G., będąc pod wpływem alkoholu (0,9 mg/l w wydychanym powietrzu – około 1,9 promila), zaatakował nożem jednego z właścicieli gruntów i ranił go w rękę. Podejrzany przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia, wskazując, że działał pod wpływem emocji wywołanych konfliktem dotyczącym przejazdów quadów po prywatnych gruntach.

Dowód w sprawie „nie budzi wątpliwości”

Zabezpieczony w sprawie film – jak podkreśla prokuratura – nie budzi żadnych wątpliwości co do przebiegu zdarzenia. Dowodem w sprawie jest również nóż wielofunkcyjny, którym posłużył się sprawca. Po ataku Stanisław G. miał kierować wobec pokrzywdzonego groźby pozbawienia życia.

Wobec mężczyzny zastosowano dozór policyjny, poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys. zł, zakaz kontaktu z pokrzywdzonym oraz zakaz zbliżania się do niego na odległość mniejszą niż 50 metrów.

Reakcja radnych

W odpowiedzi na rosnące niezadowolenie społeczne i liczne interwencje związane z dewastacją pól, pod koniec marca radni gmin Kościelisko i Poronin jednogłośnie przyjęli uchwały ograniczające rekreacyjne korzystanie z quadów, skuterów śnieżnych i samochodów terenowych. Nowe przepisy mają chronić środowisko, zapewnić bezpieczeństwo oraz spokój mieszkańcom i turystom.

Nowe regulacje m.in. zakazują poruszania się tego typu pojazdami bliżej niż 500 metrów od zabudowań oraz w godzinach nocnych. Ograniczają również prędkość do 20 km/h i zabraniają jazdy po ścieżkach rowerowych, łąkach, polach, pastwiskach i prywatnych drogach gruntowych bez zgody właścicieli lub zarządców.