Skip to main content

W 2016 r. do Krakowa przyjechało ok. 2 mln młodych pielgrzymów. Wzięli oni udział w Światowych Dniach Młodzieży. W Krakowie był wtedy także papież Franciszek. Doszło wówczas do bezprecedensowego wydarzenia w historii Kościoła.


Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Pierwszy raz w historii papiestwa głowa Kościoła katolickiego jechała tramwajem na nabożeństwo. Krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji przygotowało na tę okazję specjalny pojazd w żółto-białych, papieskich barwach.

Papież Franciszek w Krakowie. Tak powitał motorniczych

Gdy tylko pojawiła się informacja, że papież pojedzie tramwajem, zaczęło się „typowanie” motorniczych. Ostatecznie tramwaj poprowadził go Krzysztof Torba, motorniczy z Krakowa z blisko 30-letnim wtedy doświadczeniem. Asystował mu drugi motorniczy Bogdan Wietki.

— Oczywiście już wtedy, dwa miesiące temu u mnie, ale pewnie u wielu moich kolegów pojawiła się myśl, że byłoby to coś niezwykłego móc poprowadzić ten tramwaj z papieżem. Wtedy to były jednak tylko wolne myśli — wspominał przygodę życia na łamach „Dziennika Polskiego” Krzysztof Torba.

Trasa nie była długa, wiodła bowiem spod krakowskiej kurii na Błonia. To ok. 1 km jazdy. Nie był to jednak zwykły przejazd, gdyż trzeba było go dostosować do okoliczności. — Ustalone było, że z Ojcem Świętym mamy jechać z prędkością ok. 7 km na godz., aby też pielgrzymi mieli szansę go pozdrawiać. Znam Kraków doskonale, ale wcześniej dokładnie analizowałem sobie każdy fragment tej stosunkowo krótkiej trasy. Wsiedliśmy więc pewni siebie z kolegą i pojechaliśmy w stronę kurii — wspominał w 2016 r. papieski motorniczy.

Tam czekała na nich niespodzianka. Gdy Franciszek wsiadł do tramwaju, podszedł przywitać się z obydwoma panami. — Wzruszony uklęknąłem i ucałowałem pierścień Ojca Świętego. Byłem pod takim wrażeniem, że nawet nie wiem, czy coś powiedział. Wręczył mi natomiast wspaniałą pamiątkę: różaniec — opowiadał później „Dziennikowi Polskiemu”.

Tramwaj papieski do dziś jeździ po Krakowie, stanowiąc jeden z symboli miasta i atrakcji turystycznych.