– Polska zachodnia granica dzisiaj jest nieszczelna. Sygnalizowali mi to mieszkańcy zachodnich regionów Polski – stwierdził Karol Nawrocki. Prezydent elekt zapowiedział, że po zaprzysiężeniu zwoła Radę Gabinetową w tej sprawie. Poinformował też o zaplanowanym spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO. Wspomniał, że w jego kancelarii za sprawy międzynarodowe odpowiadać będzie Marcin Przydacz.
Artykuł jest aktualizowany…
– Sytuacja w moim uznaniu jest dramatyczna. Nie będę wobec nie obojętny po 6 sierpnia. Z całą pewnością zwołam Radę Gabinetową. Będę chciał poznać wszelkie dane statystyczne, dotyczące nielegalnych migrantów – podkreślił Karol Nawrocki, mówiąc o granicy z Niemcami.
Zaznaczył jednak, że sytuacja jest „tak dynamiczna”, iż możliwe, że Radę Gabinetową w tej sprawie zwoła jeszcze prezydenta Andrzej Duda.
Prezydent elekt dodał, ze polska straż graniczna „nie może być stawiana w sytuacji wykonywania rozkazów naszego sąsiada”. Ponadto stwierdził, ze sytuacja powinna być rozwiązana w zakresie wprowadzenia kontroli granicznych po polskiej stronie.
Karol Nawrocki: Służby sobie nie radzą
– Chyba nikt nie ma wątpliwości, że polskie służby dzisiaj z sytuacją na granicy sobie nie radzą – ocenił Nawrocki. Bogdan Rymanowski zwrócił uwagę na wypowiedzi Donalda Tuska i Tomasza Siemoniaka, którzy mówili o „histerii” w sprawie granicy.
– W budowaniu i reżyserowaniu histerii mistrzem jest akurat pan premier Donald Tusk. Mówię o wyborach. (W sprawie granicy – red.) to nie jest histeria. Jeżeli przez sześć miesięcy kampanii wyborczej mieszkańcy miejscowości na zachodzie Polski, choćby Słubic, sygnalizowali mi taką rzecz, o której dzisiaj rozmawiamy i która nabiera tylko niestety rozpędu, jeśli obywatele z Ruchu Obrony Granic podejmują swoje wysiłki, żeby przeciwdziałać nielegalnej migracji (…), to znaczy, że sytuacja nie znajduje się dzisiaj pod kontrolą władz państwowych – mówił dalej Nawrocki.
Wybory prezydenckie. Ponad 300 tys. głosów różnicy
Karol Nawrocki zostanie zaprzysiężony na Prezydenta RP 6 sierpnia. Złoży wówczas przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Zgodnie z uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej, Nawrocki wygrał drugą turę wyborów 1 czerwca i otrzymał 10 606 877 głosów.
Jego kontrkandydat – Rafał Trzaskowski uzyskał 10 237 286 głosów. Obecnie Sąd Najwyższy rozpatruje protesty wyborcze. Decyzję w sprawie ważności wyborów Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych podejmie we wtorek 1 lipca.
Wcześniejsze odcinki programu „Gość Wydarzeń” możesz zobaczyć tutaj.
