Co ciekawe, będzie to pierwsza wizyta 64-letniego George’a Clooneya w Polsce.
– Bardzo się cieszę, że nasze miasto oraz stale rozwijające się wydarzenie, jakim są Igrzyska, przyciągają gości o takiej renomie i rozpoznawalności, jak George Clooney – mówiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Z amerykańskim gwiazdorem porozmawia Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny „Liberté!”, współtwórca Igrzysk Wolności oraz stały felietonista Interii.
– George Clooney zrealizował kilka świetnych filmów o tematyce społeczno-politycznej, do których będziemy chcieli nawiązać: „Good Night and Good Luck”, „Operacja Argo” czy „Idy marcowe” – zadeklarował Jażdżewski.
– Jest też osobiście jednoznacznie zaangażowany po stronie liberalnej demokracji i przeciwko tendencjom populistycznym i autorytarnym. Znalezienie nowej opowieści dla demokracji to teraz najważniejsza misja stojąca przed nami. Kto może być lepszą inspiracją niż jeden z najbardziej charyzmatycznych twórców filmowych naszych czasów? – dodał.
George Clooney w Łodzi. „Igrzyska przyciągają coraz większe nazwiska”
George Clooney ma na swoim koncie ma dwa Oscary, pięć Złotych Globów, cztery nagrody Gildii Aktorów Ekranowych, nagrodę BAFTA, dwie nagrody Critics’ Choice, nagrodę Emmy oraz cztery nagrody National Board of Review.
W Polsce największą popularność przyniosła mu rola doktora Douga Rossa w emitowanym na antenie Polsatu przez 17 lat serialu „Ostry dyżur”. Igrzyska Wolności będą dla Clooneya pierwszą okazją do wizyty w Polsce.
Aktor i reżyser jest aktywnym działaczem humanitarnym, nagrodzonym m.in. Peace Summit Award oraz nagrodą Ripple of Hope im. Roberta F. Kennedy’ego.
Współpracował z kolejnymi prezydentami i Kongresem USA, występował na forum ONZ.
Szczególne miejsce w działalności Georga Clooneya zajmuje Sudan, gdzie m.in. odwiedzał ogarnięty suszą Darfur, czy wspólnie z ONZ, Uniwersytetem Harvarda oraz firmą Google zainicjował The Satellite Sentinel Project, który umożliwia wykonywanie zdjęć satelitarnych potencjalnych zagrożeń dla ludności cywilnej Sudanu i Sudanu Południowego.
Co więcej, założył organizację The Sentry, która zatrudnia biegłych księgowych do śledzenia funduszy skradzionych obywatelom tych krajów przez ich rządy.
W sierpniu 2016 roku wraz z żoną Amal Clooney założył Clooney Foundation for Justice, która m.in. zapewniała dostęp do edukacji uchodźców w Libanie.
– Od lat zapraszamy do Łodzi polityków, aktywistów, publicystów i ludzi świata nauki, zabierających głos w obronie praw człowieka i demokratycznych wartości. Cieszę się, że ranga wydarzenia przyciąga coraz większe nazwiska – mówi Błażej Lenkowski, prezes Zarządu Fundacji Liberté! i dyrektor Igrzysk Wolności.
Czym są Igrzyska Wolności?
Igrzyska Wolności to największe w Polsce forum idei otwarte dla szerokiej publiczności, które po raz pierwszy wystartowało w 2014 roku. Zapraszane są na nie wybitne osobistości krajowej i światowej polityki, ekonomii, nauki, kultury i showbiznesu oraz aktywne obywatelki i obywateli.
W 2025 roku impreza odbędzie się pod hasłem „Czasu niepewności”, nawiązującym do licznych wyzwań i kryzysów współczesności. Impreza planowana jest na 24-26 października 2025.
Swoją obecność potwierdzili już także m.in.: Jerzy Owsiak, założyciel i prezes zarządu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy; amerykańska pisarka Ottessa Moshfegh, Megan Nolan – irlandzka pisarka młodego pokolenia, pisarze Szczepan Twardoch, Marek Bieńczyk i Jul Łyskawa,brytyjski dziennikarz Edward Lucas, analityczka trendów Natalia Hatalska i wielu innych.