W orzeczeniu podkreślono, że nieuznawanie przez Węgry małżeństw par homoseksualnych zawartych za granicą jest niezgodne z ustawą zasadniczą kraju.
Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem pary jednopłciowe nie mogą na Węgrzech związać się małżeństwem, a śluby zawarte za granicą nie mogą być w kraju uznawane za zarejestrowane związki partnerskie – legalne od 2009 r.
Węgry. Małżeństwa zawierane za granicą. Sąd wezwał parlament
Sąd wezwał parlament do przyjęcia ustawy zezwalającej na rejestrację małżeństw zagranicznych jako zarejestrowanych związków partnerskich.
Zobacz również:
Większość Węgrów popiera małżeństwa osób tej samej płci, chociaż w ostatnich latach wskaźnik ten zmalał – przypomniał węgierski dziennik.
W 2023 r. 67 proc. ankietowanych stwierdziło, że osoby homoseksualne powinny mieć możliwość zawarcia związku małżeńskiego, w porównaniu do 62 proc. w 2024 r. i 61 proc. w tym roku.
Parada równości w Budapeszcie. Tłumy przeszły ulicami stolicy
Około 200 tysięcy osób wzięło udział w sobotę w paradzie równości w Budapeszcie, mimo zakazu policji utrzymanego przez Sąd Najwyższy.
– Szacujemy, że w paradzie równości w Budapeszcie bierze udział od 180 do 200 tys. osób. Trudno dokładnie oszacować liczbę, bo nigdy tak wiele osób nie brało udziału w tym wydarzeniu – przekazała agencji AFP prezydent Budapest Pride Viktoria Radvanyi.
Wcześniej dziennik „Nepszava” informował, że przed siedzibą stołecznego ratusza zebrało się co najmniej 10 tys. osób.
Zobacz również:
Węgry zakazały parady równości. Przewodnicząca KE zaapelowała do Orbana
W połowie marca bieżącego roku parlament Węgier przyjął nowelizację ustawy o zgromadzeniach w praktyce delegalizującą parady równości. Projekt zmian złożyła rządząca partia Fidesz. Zakaz pozwala nakładać grzywny na organizatorów wydarzeń i zabrania „przedstawiania lub promowania” homoseksualizmu wśród osób poniżej 18. roku życia.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaapelowała do władz Węgier, by zezwoliły na organizację parady równości w Budapeszcie, którą wcześniej zakazała tamtejsza policja. Premier Węgier Viktor Orban odpowiedział, że Komisja Europejska nie powinna wtrącać się w tę sprawę.
Wcześniej ponad 20 krajów Unii Europejskiej wezwało Budapeszt do zmiany przepisów zakazujących wydarzeń związanych z LGBTQ+, wyrażając obawy, że jest to sprzeczne z podstawowymi wartościami godności, wolności, równości i poszanowania praw człowieka zapisanymi w traktatach UE.