Papież Leon XIV zwrócił się do wiernych w specjalnym orędziu, które przygotował z okazji nadchodzącego X Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego.
Jak stwierdził, „w różnych częściach świata coraz wyraźniej widać, że nasza Ziemia popada w ruinę„. „Niesprawiedliwość, łamanie prawa międzynarodowego i praw narodów, nierówności i chciwość, z których się one wywodzą, wszędzie powodują wylesianie, zanieczyszczenie środowiska oraz utratę różnorodności biologicznej” – napisał.
Papież o nasilającym się zagrożeniu. „Ekologiczne spustoszenie”
Ojciec Święty w swoim orędziu przypomniał jednocześnie, że nasilają się ekstremalne zjawiska naturalne, które są spowodowane zmianami klimatu wywołanymi działalnością człowieka.
„Nie wspominając – dodał – już o skutkach, zarówno średnio, jak i długoterminowych, ludzkiego i ekologicznego spustoszenia, jakie niosą ze sobą konflikty zbrojne” – zaznaczył.
„Wydaje się, że nadal brakuje świadomości, iż niszczenie przyrody nie dotyka wszystkich w ten sam sposób: podeptanie sprawiedliwości i pokoju oznacza uderzenie przede wszystkim w najuboższych, zmarginalizowanych i wykluczonych” – ocenił papież Leon XIV.
Jak dodał, „sama przyroda staje się niekiedy przedmiotem wymiany, dobrem, którym się handluje, żeby uzyskać korzyści ekonomiczne lub polityczne„.
„Świat przekształcony w pole bitwy”. Orędzie papieża do wiernych
Papież Leon XIV stwierdził również, że „w tych dynamicznych procesach świat stworzony zostaje przekształcony w pole bitwy o kontrolę nad zasobami niezbędnymi do życia”.
„Czego świadectwem są obszary rolnicze i lasy, które stały się niebezpieczne z powodu min, a także polityka 'spalonej ziemi’, konflikty wybuchające wokół źródeł wody oraz niesprawiedliwy podział surowców, krzywdzący najsłabsze grupy społeczne i podważający samą stabilność społeczną” – dodał.
Papież wyraził przekonanie, że „sprawiedliwość ekologiczna” nie może być traktowana jako pojęcie abstrakcyjne ani jako odległy cel. Jego zdaniem stanowi pilną potrzebę wykraczającą poza zwykłą ochronę środowiska.
„Jest to bowiem kwestia sprawiedliwości społecznej, ekonomicznej i antropologicznej” – uważa Leon XIV. Wyjaśnił, że dla wierzących jest to również „wymóg teologiczny”.
„W świecie, w którym najsłabsi jako pierwsi odczuwają niszczycielskie skutki zmian klimatycznych, wylesiania i zanieczyszczenia środowiska, troska o stworzenie staje się kwestią wiary i humanizmu” – napisał papież. Leon XIV zaapelował przy tym o to, by słowa poprzeć czynami i bronić „dzieła Bożego”.