-
We francuskiej Prowansji zlokalizowane jest największe na świecie skupisko skamieniałych jaj dinozaurów, liczących 75 milionów lat.
-
Naukowcy prowadzą badania w rezerwacie pod górą Sainte Victoire, jednak wciąż nie ustalili, jaki gatunek dinozaura znosił jaja, ponieważ znalezione skamieliny są puste.
-
Zdaniem paleontologa Thierriego Tortosy, Francja nie docenia swojego dziedzictwa związanego z dinozaurami i nie potrafi go skutecznie promować.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
U podnóża góry Sainte Victoire, we francuskiej Prowansji, paleontolog i konserwator przyrody w tamtejszym rezerwacie – Thierry Tortosa prowadzi badania archeologiczne w poszukiwaniu skamieniałości.
„Nie są to byle jakie skamieliny, ale jaja dinozaurów sprzed 75 milionów lat” – opisuje AFP.
Prowansja. Więcej jaj dinozaurów niż gdziekolwiek na świecie
Naukowcy uważają, że na terenie tego francuskiego rezerwatu znajduje się więcej jaj dinozaurów niż w jakimkolwiek innym miejscu na Ziemi.
– Nie ma drugiego takiego miejsca – wyjaśnia Thierry Tortosa. – Tutaj dosłownie chodzimy po skorupkach jaj – dodaje.
W ostatnich latach znaleziono tu około 1000 jaj, z których część miała średnicę 30 centymetrów.
– Uważam, że mamy około jednego jaja na metr kwadratowy, więc są ich tu tysiące, być może nawet miliony – powiedział Tortosa agencji AFP.
Dodał, że wykopaliska nie mają na celu ich wykopywać. – Czekamy, aż zostaną odsłonięte przez erozję – powiedział. Dodał, że badaniom poddawane są tylko te, które „są interesujące z paleontologicznego punktu widzenia”.
Odnaleziono jaja dinozaurów. Co roku przeszukują kolejne obszary
Jak zauważa AFP, pomimo mnóstwa jaj na miejscu, naukowcy nadal mają zagadki do rozwiązania.
Wszystkie dotychczas znalezione skamieniałości były puste, ponieważ albo nie zostały zapłodnione, albo pisklę się wykluło i odeszło.
– Dopóki nie znajdziemy w środku zarodków, nie będziemy wiedzieć, jaki dinozaur je złożył. Wiemy tylko, że były one roślinożerne, ponieważ jaja są okrągłe – powiedział Tortosa.
Dodał jednak, że się nie poddaje, bo przez dziewięć ostatnich lat, kiedy prowadzi wykopaliska na tym terenie i „odkrył wiele rzeczy, których nigdy się nie spodziewał”.
Eksperci przyjeżdżają do tego rezerwatu raz w roku, aby przeszukać kolejne obszary.
Francja. Unikatowe jaja dinozaurów
W okresie kredowym (89 – 66 mln lat p.n.e.) zalane wówczas równiny i mulisto-gliniaste gleby stwarzały idealne warunki do żerowania i gniazdowania dinozaurów, a także do przechowywania jaj przez tysiąclecia – opisuje AFP.
Region ten, rozciągający się od terenów dzisiejszej Hiszpanii do gór Masywu Centralnego w środkowej Francji, stanowił wyspę będącą domem dla wielu gatunków dinozaurów, których nie można spotkać nigdzie indziej na świecie.
W 1846 roku francuski paleontolog Philippe Matheron znalazł w Rognac, około 30 kilometrów rezerwatu Sainte Victoire pierwsze na świecie skamieniałe jajo dinozaura.
Od tamtej pory muzea z całego świata wysyłają ludzi do Prowansji „na polowania na jajka”.
– Francja jest jednak jedynym krajem na świecie, który nie wie, jak promować swoje dinozaury – żalił się Tortosa, tłumacząc, że „w każdym innym miejscu zorganizowano by całe muzeum, żeby pokazać chociażby jeden ząb należący do tego stworzenia” .