Działająca od ponad pół wieku elektrownia atomowa Beznau znajduje się w szwajcarskim kantonie Aargau, nieopodal granicy z Niemcami. Fala upałów, która obecnie przetacza się przez większość Europy, nie pozostała bez wpływu na wiekową konstrukcję. Jej pracę trzeba było ograniczyć z powodu zbyt ciepłej wody, jaka opuszczała system chłodzenia obiektu.
Woda zbyt ciepła, wyłączyli blok
Jak przekazała w komunikacie zarządzająca elektrownią firma Axpo, na wyłączenie jednego z dwóch bloków zakładu zdecydowano się ze względu na zbyt wysoką temperaturę wody w rzece Aare.
Reaktory elektrowni Beznau chłodzone są wodą pozyskiwaną z tej rzeki. Po opuszczeniu reaktorów wraca ona do głównego nurtu nieco cieplejsza. Wobec panujących również w Szwajcarii wysokich temperatur okazuje się, że jej temperatura jest zbyt duża. Dlatego, ze względu na przepisy dotyczące ochrony środowiska, trzeba jej dać czas na ochłodzenie.
Z tego powodu we wtorek po południu zdecydowano się na wyłącznie reaktora KKB1. Drugi, KKB2, obecnie działa na 50 proc. mocy.
W swoim oświadczeniu Axpo napisała, że po opuszczeniu systemu chłodzącego wodę wymieszano z chłodniejszą, a jej temperatura miała się utrzymywać poniżej poziomu 25 stopni Celsjusza. Od niedzieli o połowę zmniejszono ilość wody wypuszczanej z elektrowni do rzeki.
Działania podjęte przez operatora wymuszają przepisy. Federalne dyrektywy ograniczające ilość zbyt ciepłej wody mają na celu ochronę flory i fauny żyjącej w rzece i jej najbliższym otoczeniu. Przegrzanie dla wielu organizmów może się okazać zabójcze.
Obecne regulacje obowiązują od 2018 roku, kiedy to szwajcarskie Federalne Biuro Energii (SFOE) przygotowało wytyczne w obliczu zbliżającej się wówczas letniej fali upałów.
Najstarsza taka elektrownia w Europie, jedna z najstarszych na świecie
Elektrownia Beznau jest szczególnie wrażliwa, ponieważ w przeciwieństwie do innych obiektów nuklearnych, takich jak znajdujące się w Gösgen i Leibstadt, nie posiada wieży chłodniczej.
Jest to najstarsza aktywna elektrownia atomowa w Europie. Pierwszy reaktor pracę rozpoczął w grudniu 1969 roku (drugi w 1972 roku). Starsze od niej – i to minimalnie – są tylko reaktory 1 i 2 w miejscowości Tarapur w Indiach, które prąd zaczęły produkować w październiku 1969 roku. Obecnie ich pracę zawieszono i prowadzone są tam prace konserwacyjne.
Oba reaktory Beznau co roku produkują około 6 GW energii, czyli mniej więcej dwa razy tyle, ile zużywają wszyscy mieszkańcy Zurychu.
Z powodu zaawansowanego wieku elektrownia wielokrotnie znajdowała się na cenzurowanym. Jej zamknięcia domagali się między innymi organizacja Greenpeace oraz szwajcarska partia Zielonych. Tego typu głosy nasiliły się po katastrofie w japońskiej elektrowni Fukushima. Ostatecznie w referendum przeprowadzonym w 2016 roku Szwajcarzy odrzucili pomysł wygaszenia obiektu.
Źródło: Axpo.com, Swissinfo.ch, AFP