Jak wskazał Woźniak, GDDKiA zarządza przejściami granicznymi w ramach sieci dróg krajowych w Polsce. Na granicach z Niemcami i Litwą jest ich łącznie 14.
– W związku z wprowadzeniem czasowej kontroli na granicy, na tych przejściach zostanie wprowadzona specjalna organizacja ruchu – przekazał Woźniak.
Wyjaśnił, że będzie ona polegać na zwężeniu ruchu na drogach dwujezdniowych do jednego pasa. Dodał, że informacja o zwężeniach będzie przekazywana odpowiednio wcześniej, za pomocą sygnalizacji i znaków.
Dodatkowo – jak mówił – „cały potok ruchu” zostanie skierowany na specjalnie wyznaczone miejsca obsługi podróżnych, gdzie funkcjonariusze Straży Granicznej będą selektywnie wybierać pojazdy do kontroli.
Woźniak podkreślił, że celem zmian jest „w jak najmniejszym stopniu” utrudniać ruch na drodze, a w jak największym – zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom ruchu drogowego, zarówno kierowcom, jak i funkcjonariuszom prowadzącym kontrole.
Wracają kontrole na granicach. Podano szczegóły
Przywrócenie kontroli na granicach z Niemcami i Litwą zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk. Jak stwierdził, jest to konieczne do zredukowania niekontrolowanego przepływu migrantów.
W czwartek w resorcie spraw wewnętrznych i administracji odbyła się konferencja prasowa ws. czasowego przywrócenia kontroli, na której szef SG poinformował, że na granicy z Niemcami wytypowano 52 miejsca prowadzenia kontroli granicznej, w 16 miejscach będą prowadzone tam kontrole stałe. Z kolei na granicy z Litwą wytypowano 13 miejsc prowadzenia kontroli, z czego w dwóch miejscach będą prowadzone kontrole stałe.
Gen. dyw. Robert Bagan przekazał, że chodzi o przejścia drogowe, kolejowe, pieszo-rowerowe i rzeczne. Zaznaczył, że kontrole stałe będą prowadzone przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Na granicy z Niemcami – w 16 miejscach, a na granicy z Litwą w dwóch – w dawnych przejściach granicznych Budzisko i Ogrodniki.
– Dodatkowo wchodzi w grę przejście kolejowe Trakiszki, przez które przejeżdża pociąg relacji Kowno-Kraków – zaznaczył.
Dodał, że w przypadku Niemiec kontrole stałe będą prowadzone w województwach: dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim. – Są to najczęściej uczęszczane drogi biegnące z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski – mówił.
Straż Graniczna: Kontrole na granicach będą selektywne
Szef SG zauważył, że kontrole w stałych punktach będą realizowane z wykorzystaniem specjalnych kontenerów oraz tzw. schengen-busów. – W pozostałych miejscach będzie prowadzona kontrola doraźna, realizowana przez funkcjonariuszy Straży Granicznej przy wsparciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, jak również przy wsparciu żołnierzy Żandarmerii Wojskowej – zaznaczył. Podobnie kontrole mają być prowadzone na granicy z Litwą. Przekazał, że kontrole będą selektywne, a pojazdy do nich będą wcześniej typowane.
Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek podkreślił, że kluczową kwestią w całej operacji jest to, aby kontrole przebiegały sprawnie. – Celem nadrzędnym przywrócenia kontroli tymczasowej na 30 dni – w tej chwili zakładamy, że będzie ona przedłużona – jest przede wszystkim kontrola ruchu migracyjnego na granicy z Niemcami i z Litwą – mówił Mroczek. Dodał, że przez Polskę przebiega szlak migracyjny prowadzący ze wschodu na zachód, a co za tym idzie na granicy zachodniej migranci nie będą się pojawiać, jeżeli zostaną powstrzymani na wschodzie kraju.
– Kluczowe znaczenie mają nasze działania na granicy z Białorusią, ale okazało się (…), że spośród około 800 migrantów, którzy nie zostali wpuszczeni do Niemiec, a przeszli przez granicę z Białorusią, blisko połowa to migranci, którzy przeszli przez granicę łotewską, litewską, a następnie przez Polskę na granicę zachodnią – mówił Mroczek.
– Dlatego dla nas kluczowe jest opanowanie również nielegalnej migracji, która płynie do nas z Litwy – dodał.