4 lipca Rosja i Ukraina dokonały kolejnej wymiany jeńców w ramach porozumień zawartych na początku czerwca w Stambule. Ministerstwo Obrony Rosji przekazało, że żołnierze są obecnie na Białorusi, gdzie udzielana jest im pomoc medyczna i psychologiczna.
Rosja. Wymiana jeńców z Ukrainą
W najbliższych dniach wszyscy zostaną przetransportowani do Rosji. Trafią do placówek medycznych i rehabilitacyjnych należących do ministerstwa obrony – dodano w komunikacie. Ministerstwo nie przekazało, ilu dokładnie żołnierzy zostało przekazanych przez stronę ukraińską.
Zobacz również:
O wymianie jeńców poinformował w mediach społecznościowych także Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy podkreślił, że wielu żołnierzy przebywało w niewoli od 2022 roku, czyli początku konfliktu.
„Nasi ludzie wrócili do domu. Większość z nich była przetrzymywana w rosyjskiej niewoli od 2022 roku. Dziś wracają nasi obrońcy, którzy walczyli za Ukrainę w różnych regionach: w obwodzie donieckim i Mariupolu, w obwodach ługańskim, charkowskim i chersońskim” – przekazał prezydent.
Ukraina. Przebywali w niewoli od trzech lat
Zełenski dodał, że żołnierze wracający z niewoli służyli wcześniej w Siłach Zbrojnych Ukrainy, Gwardii Narodowej, Służbie Granicznej oraz Państwowej Służbie Transportu Specjalnego.
„Wymiany muszą być kontynuowane i dziękuję wszystkim, którzy to umożliwiają. Celem Ukrainy jest uwolnienie wszystkich naszych ludzi z rosyjskiej niewoli” – dodał prezydent.
Zobacz również:
Porozumienie, na podstawie którego dokonano wymiany jeńców, zostało zawarte 2 czerwca w Stambule. Rosja i Ukraina uzgodniły, że obie strony zwrócą wszystkich jeńców, którzy są chorzy, ciężko ranni, lub nie ukończyli jeszcze 25 lat.
Ponadto uzgodniono, że obie strony zwrócą ciała poległych. Ukraina otrzymała od Rosji 6000 ciał, z czego zidentyfikowano jedynie 15 proc. z nich. Reszta wymaga dalszej weryfikacji i badań DNA.