Skip to main content
WiadomościWszystko

Ich Troje kończy 30 lat! TVP pokaże jubileuszowy koncert zespołu

Autor 8 lipca 2025Brak komentarzy

Ich piosenki zna cała Polska. Ich stylu nie da się pomylić z żadnym innym. A koncerty wciąż przyciągają tłumy. Ich Troje, jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów w historii polskiej muzyki rozrywkowej, świętuje 30-lecie istnienia. Z tej okazji już w środę, 9 lipca TVP pokaże jubileuszowy koncert zespołu. Stacja zapowiada wielkie widowisko, gości specjalnych i niespodzianki.

Ich Troje to zjawisko, którego nie da się w pełni porównać z żadnym innym zespołem. Na początku lat 2000. nie było w Polsce popularniejszej grupy. Michał Wiśniewski – z ognistoczerwonymi włosami i scenicznym magnetyzmem – stał się legendą, a jego artystyczna chemia z Jackiem Łągwą stała się trzonem zespołu, który istnieje do dziś (choć lata największej popularności ma już dawno za sobą).
Jubileuszowy koncert Ich Troje. Gdzie go obejrzeć?
W tym roku Ich Troje obchodzą 30-lecie działalności. Z tej okazji ukazał się jubileuszowy album zatytułowany „Najlepsza Jedenastka”. Pod koniec czerwca w Operze Leśnej w Sopocie odbył się również wielki koncert, w którym Michał Wiśniewski, Jacek Łągwa i Martyna Majchrzak – obecna wokalistka zespołu – wykonali swoje największe hity i premierowe utwory.
Teraz obejrzymy go w telewizji. Koncert „Zawsze z Wami chciałbym być” będzie można zobaczyć już w środę, 9 lipca o godz. 21.20 w TVP1 i TVP VOD. Nie zabraknie również gości specjalnych.

Ich Troje to fenomen polskiej muzyki. Zespół Michała Wiśniewskiego istnieje już 30 lat
Zespół Ich Troje powstał w 1995 roku, ale fundamenty pod jego istnienie zaczęły się kształtować nieco wcześniej, gdy Michał Wiśniewski i Jacek Łągwa spotkali się przy pracy nad musicalem „Wielki testament” – sceniczną adaptacją tekstów średniowiecznego poety François Villona. To wtedy zaiskrzyło artystycznie.
Wkrótce potem panowie założyli pierwszy w Polsce profesjonalny klub karaoke, który przyciągał miłośników śpiewania z całej Łodzi. Na jednej z imprez wypatrzyli młodą wokalistkę Magdę Pokorę (znaną jako Magdę Femme) – i to właśnie z nią stworzyli Ich Troje, nazwę zaczerpniętą z amerykańskiego filmu „Threesome”.
Debiutancki album „Intro”, wydany w 1996 roku, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem, a piosenka „Prawo” przez 16 tygodni utrzymywała się w czołówce „Notowania Muzycznej Jedynki”. To otworzyło przed zespołem drzwi do większej publiczności i scen takich jak Opole. Jednak prawdziwy przełom przyszedł kilka lat później.
Rok 1999 to moment, w którym Ich Troje (z Justyną Majkowską w składzie) stali się ogólnopolskim fenomenem. Wszystko za sprawą płyty „3”, na której znalazł się ich największy hit – „A wszystko to… (bo Ciebie kocham)!”, czyli polska wersja „Alles aus Liebe” zespołu Die Toten Hosen. Piosenka podbiła listy przebojów, rozgłośnie radiowe i serca słuchaczy. To właśnie wtedy Ich Troje stali się zespołem, który śpiewała cała Polska – nie tylko nastolatki, ale i ich rodzice.
Kolejne hity tylko umacniały ich pozycję. „Powiedz”, „Zawsze z Tobą chciałbym być…”, „Razem a jednak osobno” – to piosenki, które weszły do kanonu polskiego popu. Ich Troje zyskało reputację formacji emocjonalnej, bezkompromisowej, wyrazistej i… kiczowatej. Zdobywali słuchaczy dzięki chwytliwym refrenom, emocjonalnym tekstom i unikatowemu połączeniu popu z rockową ekspresją i teatralnym rozmachem. Stawiali na widowisko, patos i szalone sceniczne stroje.
W 2003 roku reprezentowali Polskę na Eurowizji w Rydze z utworem „Keine Grenzen – Żadnych granic” o porozumieniu ponad podziałami, śpiewaną po polsku, niemiecku i rosyjsku. Zajęli wówczas 7. miejsce (to druga najlepsza pozycja Polski w historii Eurowizji) i zdobyli międzynarodową rozpoznawalność.
Dwa lata później Ich Troje wróciło na Eurowizję z „Follow My Heart”, choć już bez takiego sukcesu. Mimo to byli wówczas zespołem, który znała cała Europa Środkowo-Wschodnia – i jednym z nielicznych polskich wykonawców, który zgromadził na Stadionie Śląskim ponad 100 tysięcy widzów.
Przez lata skład zespołu wielokrotnie się zmieniał, a na scenie pojawiały się kolejne wokalistki – wśród nich m.in. Anna Świątczak, prywatnie była żona Michała Wiśniewskiego. Niezmienny pozostał jednak trzon Ich Troje: Wiśniewski i Łągwa. Przetrwali zmieniające się mody, kontrowersje, medialne burze i momenty, gdy nie byli już w centrum uwagi. A jednak – nigdy naprawdę nie zniknęli.
Jubileuszowy koncert Ich Troje w TVP to więc nie tylko gratka dla fanów, ale także przypomnienie, jak ważne miejsce zespół w Łodzi zajmuje w historii polskiej muzyki rozrywkowej.