
Konkurs architektoniczny na pomnik wygrał projekt stworzony przez zespół Urban Design kierowany przez Stanisława Demina. Firma ta wcześniej zaprojektowała rekonstrukcję zniszczonego dworu z przełomu XIX i XX w. w Kijowie, w którym mieściła się Ambasada Japonii w Ukrainie, a także pracowała nad aranżacją stołecznych placów.
Według burmistrza Buczy nowy pomnik w mieście będzie opowiadał o okupacji nie poprzez liczby czy daty, ale poprzez formę, materiał i ciszę.
— Główny budynek będzie miał konstrukcję odwróconą do góry nogami — symbol odwróconego do góry nogami życia mieszkańców miasta, którzy stracili wszystko. Korytarz zanurzy odwiedzających pod ziemią, ale wyprowadzi ich z powrotem na powierzchnię, aby pokazać drogę, którą przebyli ludzie — od strachu do nadziei — powiedział Fedoruk.
W pobliżu planowany jest sztuczny staw, na brzegach którego umieszczone zostaną tablice z nazwiskami ofiar. Pomnik ms zostać zbudowany na terenie kościoła św. Andrzeja Apostoła i Wszystkich Świętych, obok którego w 2022 r. w zbiorowej mogile pochowano 116 zamordowanych mieszkańców.