Skip to main content

Chiny opracowały broń zdolną do wyłączenia systemów zasilania na obszarze do 10 tys. m kw. Najwyraźniej jest to nowy rodzaj bomby grafitowej, która może wyłączyć elektrownie i linie energetyczne, jak donosi „The South China Morning Post”. Materiał o nowym wynalazku został wyemitowany w państwowej telewizji. Bomba jest wystrzeliwana z pojazdu naziemnego, a następnie wyrzuca 90 cylindrycznych pocisków, które eksplodują w powietrzu, pozostawiając cienkie włókna węglowe, które powodują zwarcie sieci wysokiego napięcia.

Zasięg broni szacowany jest na 290 km, a waga głowicy bojowej na 490 kg. Pełna charakterystyka nie została ujawniona. Chiny zobowiązały się wcześniej do zademonstrowania adaptacji do zmian technologicznych i nowych metod prowadzenia wojny, aby udowodnić, że kraj ten może „wygrać wojny przyszłości”. Niektóre z osiągnięć, w tym inteligentne drony i broń hipersoniczna, zostaną zaprezentowane podczas parady w Pekinie 3 września z okazji 80. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej. W wydarzeniu wezmą udział siły wojny cybernetycznej i elektronicznej.

W kwietniu poinformowano, że Chiny pomyślnie przetestowały niejądrową bombę wodorową opartą na wodorku magnezu. Podczas eksplozji 2-kilogramowe urządzenie generuje kulę ognia o temperaturze ponad 1000 st. Celsjusza, która trwa 15 razy dłużej niż błysk trotylu. Według twórców bomby kombinacja użytych substancji pozwala na precyzyjne dostrojenie intensywności eksplozji i równomierne uderzenie w cele na dużym obszarze.

W listopadzie 2024 r. Chiny ogłosiły opracowanie broni energetycznej, która może synchronizować i precyzyjnie kierować fale elektromagnetyczne. Została ona porównana do Gwiazdy Śmierci, fikcyjnej bojowej stacji kosmicznej z uniwersum Gwiezdnych Wojen. System ma być w stanie blokować sygnały satelitarne, np. GPS i może być wykorzystywany nie tylko do celów wojskowych, ale także do badań naukowych.

Bombami grafitowymi dysponują także USA. To pociski BLU-114/B z włóknami przewodzącymi wykonanymi z materiału kompozytowego na bazie węgla. W 1991 r. Stany Zjednoczone po raz pierwszy użyły ich przeciwko Irakowi, pozbawiając go 85 proc. energii elektrycznej. Bomby grafitowe zostały również użyte przeciwko Jugosławii w 1999 r., kiedy to 70 proc. terytorium kraju zostało pozbawione elektryczności.

Korea Południowa ogłosiła opracowanie bomb grafitowych na wypadek wojny z Koreą Północną. Broń została opracowana przez Agencję Rozwoju Obrony jako jeden z elementów programu uderzeń wyprzedzających. Miała zostać przekazana armii w 2024 r.