Skip to main content

Badanie przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 23-24 czerwca 2025 r. na ogólnopolskiej próbie 1070 osób. Sondaż realizowano metodą telefoniczną, wykorzystując standaryzowane wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo (CATI).

***

IBRiS w najnowszym sondażu dla Onetu zapytał ankietowanych: „Czy obawiasz się wybuchu wojny światowej w najbliższych miesiącach?”

Na tak postawione pytanie 13,9 proc. badanych odpowiedziało: „zdecydowanie się obawiam”, a 29,7 proc. stwierdziło: „raczej się obawiam” (łącznie 43,6 proc.). Zaledwie 6,3 proc. wybrało opcję „zdecydowanie się nie obawiam”, a 33,9 proc.„raczej się nie obawiam” (łącznie 40,2 proc.).

16,3 proc. ankietowanych wskazało opcję „trudno powiedzieć”.

Wśród kobiet łącznie 47 proc. w jakimś stopniu obawia się wybuchu wojny, 34 proc. nie ma takich obaw, a 19 proc. nie potrafiło wskazać co sądzi. Nieco spokojniejsi są w tej kwestii mężczyźni. Łącznie 40 proc. obawia się wojny, przeciwnego zdania jest 47 proc., a 13 proc. miało trudności z wybraniem odpowiedzi.

Wybuchu wojny najbardziej obawiają się osoby w przedziale wiekowym 40-49 lat. To łącznie 51 proc. W grupie 18-29 lat jest to zaledwie 33 proc. Wśród osób między 30. a 39. rokiem życia, a także między 50. a 59. takie obawy ma 46 proc. badanych. Spośród osób najstarszych (60 lat i więcej) rychłego wybuchu wojny boi się 41 proc.

Kto obawia się wybuchu wojny? Dominują wyborcy jednej partii

Ciekawie prezentują się wyniki w ujęciu partyjnym. Wśród zwolenników PiS wybuchu III wojny światowej w najbliższym czasie obawia się 43 proc. ankietowanych, takich obaw nie ma z kolei 37 proc. wyborców formacji Jarosława Kaczyńskiego.

Obawy o wybuch wojny podziela 42 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej. 49 proc. takich obaw nie posiada.

Również 46 proc. wyborców Trzeciej Drogi obawia się wybuchu wojny (38 proc. jest przeciwnego zdania).

Wojny zdecydowanie najbardziej boją się zwolennicy Nowej Lewicy. To aż 56 proc. wszystkich odpowiedzi. Obaw nie ma jedynie 19 proc. wyborców tej formacji.

Jeśli chodzi o sympatyków Konfederacji, to odpowiedzi „zdecydowanie się obawiam”/”raczej się obawiam” wybrało w sumie 45 proc. pytanych. Natomiast aż 53 proc. nie boi się rychłej wojny.

We wszystkich przedstawionych w sondażu przypadkach przeważają wypowiedzi „raczej się obawiam” lub „raczej się nie obawiam”. Skrajne opcje, wyrażające zdecydowane obawy lub ich zdecydowany brak, stanowią mniejszość.