Na rynku wydaje się być wystarczająco dużo producentów klawiatur i dostępnych modeli. Można wybierać spośród budżetowych, ergonomicznych, mechanicznych i tych dla graczy. DS Pixel Keyboard to coś zupełnie nowego. To ekran w formie klawiatury, ruchomą, półprzeźroczystą membraną, która symuluje mechaniczną klawiaturę.
Ponad 17 lat temu na rynku pojawiła się legendarna klawiatura Optimus Maximus, której każdy pojedynczy klawisz był wyświetlaczem. To zapoczątkowało trend, który objawia się ciekawymi produktami raz na jakiś czas. Ostatnio były to klawiatury Poly, Numeio oraz Sonder. Niestety większość takich projektów nigdy nie pojawia się na rynku. Teraz jest na t jednak iskierka nadziei.
DS Pixel Keyboard to w sumie wyświetlacz dotykowy
Za projektem klawiatury nie stoi nikt znany. W zasadzie ekipa DS Pixel mówi, że składa się z fascynatów, projektantów i inżynierów, którzy zamarzyli o sprzęcie, jaki sami chcieliby sobie kupić. W ten sposób przygotowali oni działające prototypy, dalej o pomoc proszą Was w internetowej kampanii w serwisie Kickstarer.
Cała klawiatura to w zasadzie dotykowy ekran w metalowej, solidnej obudowie. Panel ma rozdzielczość 3840 × 1100 pikseli, jasność 300 nitów, odświeżanie 60 Hz oraz wielkość zbliżoną do klawiatury 70%. Pytaniem, które sobie zadawałem było to jak można wygodnie pisać po dotykowym ekranie. Twórcy znaleźli tu jednak odpowiednie rozwiązanie. W celu pisania wykorzystuje się membranową, półprzeźroczystą nakładkę z fizycznym skokiem klawiszy. Sama nakładka składa się z czterech warstw i stworzono ją tak, aby oddawała charakter mechanicznych klawiatur. Oglądałem też relacje wielu osób w serwisie YT, te jednak mówią jasno, że nie jest to identyczne uczucie, ale mimo to na DS Pixel Keyboard można bardzo wygodnie i efektywnie pracować.
Mam jednak wrażenie, że nie o pracę tu jednak chodzi. To coś, co ma ozdabiać nasza przestrzeń i robi to doskonale. Klawiatura współpracuje z PC, MacOS oraz smartfonami. Może łączyć się przez USB C, BT i radiowo (2,4 GHz). Klawiatura posiada wbudowany akumulator 20 000 mAh, który wystarczy na 12 godzin pracy. Posiada też port HDMI, który potrzebny jest w przypadku wyświetlania obrazu z zewnętrznych źródeł. Tu możliwości jest całkiem sporo, bo dedykowane oprogramowanie pozwala na obsługę makr, efektów świetlnych, programowanie klawiszy (i ich wyglądu), tapet ekranu oraz wielu innych.
Cena w trakcie kampanii zaczyna się od 349 dolarów (około 1 445 zł). Po jej zakończeniu klawiaturę będzie można kupić na stronie DS Pixel w regularnej cenie 489 dolarów (ponad 2000 zł).