Francja ma już krajową ustawę, która uniemożliwia użytkownikom w wieku poniżej 15 lat dostęp do platform mediów społecznościowych, ale zwraca się do innych krajów członkowskich o opracowanie rozwiązania obejmującego całą Unię. Francuski rząd wzywa Polskę, która w styczniu obejmie rotacyjną prezydencję w Radzie UE, do podjęcia działań w tej sprawie.
UE powinna pójść za przykładem Australii, która wprowadziła zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej 16. roku życia, jak mówi francuska ministra edukacji Anne Genetet w wywiadzie z POLITICO przy okazji spotkania ministrów edukacji i młodzieży państw członkowskich.
Jej apel pojawia się w czasie, gdy wśród europejskich polityków rośnie zaniepokojenie skutkami korzystania z platform mediów społecznościowych, ich uzależniającymi cechami i rolą w kryzysach zdrowia psychicznego nastolatków. Kwestia ta może pojawić się w kolejnej fazie unijnej walki regulacyjnej z firmami technologicznymi.
— Chcielibyśmy, aby coś bardzo podobnego mogło zostać wprowadzone i egzekwowane w Europie — mówi Genetet, odnosząc się do przykładu Australii.
Francja próbowała swoich sił już wcześniej, jednak próby te zostały odrzucone przez ówczesnego komisarza do spraw rynku wewnętrznego Thierry’ego Bretona, który argumentował, że francuskie regulacje są sprzeczne z pakietem przepisów dotyczących moderowania treści, rozporządzeniem o usługach cyfrowych (DSA) i zasadami rynku wewnętrznego.
Jednak teraz kierunek politycznej fali może się odwrócić: Francja nie jest jedynym krajem, który zasugerował podniesienie minimalnego wieku uprawniającego do korzystania z platform mediów społecznościowych. Mette Frederiksen, premier Danii, także wzywa do wprowadzenia minimalnego wieku 15 lat dla użytkowników mediów społecznościowych. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała przeprowadzenie ogólnounijnego postępowania w sprawie wpływu mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne młodych ludzi.
Genetet wyjaśnia, że Paryż chce ogólnoeuropejskiego rozwiązania technicznego w ramach DSA, które mogłoby uzupełnić francuskie prawo.
Nacisk Paryża na minimalny wiek w mediach społecznościowych to część szerszej strategii dotyczącej czasu spędzanego przed ekranem. Genetet zauważa cztery krytyczne grupy wiekowe dla dzieci, jeśli chodzi o ekspozycję na ekran. Przed ukończeniem 3. roku życia dzieci nie powinny być narażone na działanie ekranów, podczas gdy w wieku od 3 do 6 lat nie powinny oglądać ekranów bez nadzoru rodziców. Dzieci nie powinny używać smartfonów przed ukończeniem 11. roku życia ani korzystać z platform mediów społecznościowych przed ukończeniem 15. roku życia.