
O swoim pierwszym sądowym zwycięstwie nad prezesem TK Roman Giertych poinformował na platformie X. „Pan Bogdan Święczkowski przegrał dzisiaj ze mną sprawę o bezczelne pomówienia, które wygłaszał jako Prokurator Krajowy jakobym popełnił jakieś przestępstwa obsługując spółkę Polnord” – pisał.
Giertych wygrał ze Święczkowskim. Czeka na przeprosiny
„Ma przepraszać na 1 stronie Rzeczpospolitej, gdzie były jego pomówienia i zapłacić mi 30 tysięcy” – dodawał adwokat i poseł. Do swojego wpisu dołączył skan pierwszej strony wyroku z datą 17 kwietnia. Sąd Okręgowy Warszawa-Praga zobowiązuje w nim Bogdana Święczkowskiego do przeproszenia Giertycha i określa szczegółowo formę tych przeprosin.
Prezes TK ma opublikować w „Rzeczpospolitej” oświadczenie, w którym przyznaje się do podania nieprawdziwych informacji o rzekomym udziale Giertycha w grupie osób popełniających poważne przestępstwa gospodarcze i pranie brudnych pieniędzy. Musi również zaznaczyć, że publikacja przeprosin to wynik przegranego procesu sądowego.
Święczkowski oczywiście zapowiedział już złożenie apelacji od wyroku. Na oficjalnym profilu Trybunału Konstytucyjnego na X zamieszczono „komunikat dotyczący wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie Bogdana Święczkowskiego”. Czytamy w nim, że „wyrok narusza podstawowe prawa związane z pełnieniem funkcji publicznej i konstytucyjne prawo obywatela do informacji”.
„Na podstawie Konstytucji obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organ ów władzy publicznej, a zgodnie z art. 12 ustawy Prawo o prokuraturze, prokuratorzy mają prawo przekazać mediom informacje z toczącego się postępowania przygotowawczego lub dotyczące działalności prokuratury” – czytamy dalej.
Święczkowski przeprosi za słowa o Giertychu?
Przypomnijmy, że proces dotyczył słów, które padły w wywiadzie Bogdana Święczkowskiego dla „Rzeczpospolitej” w 2020 roku. Miał on wówczas sugerować, że prokuratura posiada „mocne dowody” przeciwko Giertychowi, związane z jego działalnością prawną dla spółki Polnord. Według sądu te słowa naruszyły dobra osobiste Romana Giertycha.
W styczniu tego roku Prokuratura Regionalna w Lublinie umorzyła śledztwo przeciwko Romanowi Giertychowi, dotyczące działania na szkodę spółki Polnord. Stwierdzono, że nie doszło do popełnienia przestępstwa.
Czytaj też:
Giertych i Tusk cytują „Kaczkę dziwaczkę”: Na obiad można ją upiecCzytaj też:
Giertych ostro o Kaczyńskim. „Wyeliminuję go z życia publicznego”