Skip to main content
ŚwiatWiadomości

Hojny gest Elona Muska. Miliarder zapłacił wyborcom, czy złamał prawo?

Autor 31 marca 2025Brak komentarzy

Głosujący w Wisconsin zadecydują 1 kwietnia czy najwyższy organ sądowniczy w ich stanie będzie dalej pod władzą liberałów czy przejdzie w ręce konserwatystów.

Prezydent USA Donald Trump i jego doradca Musk poparli sędziego Brada Schimela, zaś Demokraci – sędzię Susan Crawford.

Wisconsin. Elon Musk wręczył wyborcom czeki

Podczas niedzielnego wiecu w Green Bay Musk wręczył dwa czeki wyborcom, którzy podpisali petycję przeciwko działalności „sędziów aktywistów”.

Powiedział przy tym, że „grozi poważne niebezpieczeństwo przegrania wyborów”.

Zobacz również:

Adwokaci Muska tłumaczyli, że płatności te „miały na celu wywołanie oddolnego ruchu sprzeciwu wobec sędziów aktywistów, a nie wyraźne poparcie lub sprzeciw wobec któregokolwiek z kandydatów”.

Elon Musk. Czy miliarder działał zgodnie z prawem?

Prokurator generalny stanu Wisconsin Josh Kaul z Partii Demokratycznej złożył w piątek pozew próbując zablokować przekazania czeków przez Muska. Jego zdaniem działalność miliardera jest sprzeczna z prawem, które uznaje za przestępstwo wręczanie wyborcom wartościowych rzeczy w zamian za oddanie przez nich głosu.

Sąd Najwyższy w Wisconsin jednomyślnie odmówił w niedzielę rozpatrzenia tej sprawy, gdy dwa sądy niższej instancji odrzuciły wcześnie skargę Kaula.

Zobacz również:

Według Brennan Center for Justice na Uniwersytecie Nowojorskim, środowisko związane z Muskiem wydało co najmniej 17,5 mln USD na wsparcie Schimela, to ponad 20 proc. z 81 mln wydanych łącznie na kampanie obojga kandydatów. Szacuje się, że jest to najdroższy wyścig o nominację sędziowską w historii USA.

USA. Wybory do Sądu Najwyższego w Wisconsin

Wybory do Sądu Najwyższego w Wisconsin postrzegane są przez obserwatorów amerykańskiej sceny politycznej jako sprawdzenie popularności Trumpa wśród elektoratu kilka miesięcy po powrocie do Białego Domu.

Wtorkowe głosowanie będzie mieć także kluczowe znaczenie dla przyszłych decyzji dotyczących prawa do aborcji, zmian w prawie pracowniczym, ordynacji wyborczej i podziału okręgów wyborczych.

To ostanie może mieć wpływ na wybory w 2026 roku do Izby Reprezentantów i Senatu, a także na wybory prezydenckie w 2028 r.

Zobacz również:

Majowy marsz Donalda Tuska. Biejat: Wyborów nie wygrywa się tylko w WarszawiePolsat NewsPolsat News

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?