
Australijski nadawca radiowy i telewizyjny Australian Broadcasting Corporation (ABC) podał, że minister obrony Australii Richard Marles rozmawiał na ten temat ze swoim indonezyjskim odpowiednikiem Sjafrim Sjamsoeddinem. Według Marlesa australijski dyplomata dał jasno do zrozumienia, że żaden rosyjski samolot wojskowy nie będzie stacjonował na terytorium Indonezji. — On powiedział mi bardzo wyraźnie, że głosy o możliwości startowania rosyjskich samolotów z indonezyjskiego terytorium są nieprawdziwe — powiedział minister.
Papua znajduje się ok. 1200 km na północ od australijskiego miasta Darwin, w którym przez sześć miesięcy w roku rotacyjnie stacjonują jednostki Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie Australia modernizuje swoje bazy lotnicze, by móc przyjąć amerykańskie bombowce strategiczne.
Skręt w kierunku Rosji
Wcześniej magazyn obronny Janes informował o możliwej współpracy wojskowej między Rosją a Indonezją. W jednym z artykułów twierdził, że Moskwa jest zainteresowana dostępem do bazy lotniczej Manuhua w Biak Numfor , w której mogłaby ulokować swoje samoloty dalekiego zasięgu. Głosy te wywołały niepokój w Australii — samoloty stacjonujące w tej bazie byłyby w stanie dotrzeć na jej terytorium. Australijski premier Anthony Albanese powiedział, że jego rząd oczekuje wyjaśnień od Dżakarty w sprawie domniemanej rosyjskiej prośby.
Tradycyjnie Indonezja przestrzegała polityki neutralności i utrzymywała współpracę wojskową z różnymi krajami, w tym z Australią. Odkąd władzę prezydencką w tym kraju w 2024 r. objął Prabowo Subianto, wektor polityki obronnej kraju zaczął jednak przesuwać się w kierunku bliższej współpracy z Rosją.
Jeszcze przed oficjalnym objęciem urzędu Prabowo odwiedził Moskwę, gdzie odbył rozmowy z Władimirem Putinem. Podczas spotkania nazwał Rosję „wielkim przyjacielem Indonezji” i wyraził chęć pogłębienia dwustronnych stosunków w dziedzinie obronności, energetyki i edukacji.
W listopadzie 2024 r. Indonezja i Rosja przeprowadziły pierwsze wspólne ćwiczenia morskie na wodach u wybrzeży Jawy . W lutym 2025 r. Prabowo przyjął w Dżakarcie Siergieja Szojgu, sekretarza rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Politycy omówili temat dalszego rozwoju współpracy wojskowej, w tym możliwość zorganizowania nowych wspólnych ćwiczeń i potencjalnych dostaw rosyjskiej broni.