Marzec był kolejnym z cyklu wielu miesięcy z dodatnią anomalią temperatury (+3 stopnie w stosunku do normy 30-letniej). Jeszcze niedawno wiele wskazywało, że taki będzie również kwiecień. Tymczasem według długoterminowych modeli pogodowych europejskich i amerykańskich synoptyków nastąpiła kluczowa zmiana w prognozie pogody na cały nowy miesiąc.
Najnowsze wyliczenia na cały miesiąc pokazują nowy, wyraźny trend w pogodzie. Czeka nas znaczne ochłodzenie względem prognoz z pierwszej połowy marca. Pokazuje to zarówno amerykański model CFSv2, jak i europejski model ECMWF.
Jaka pogoda w kwietniu? Amerykańscy i europejscy synoptycy widzą kluczową zmianę
Kwiecień wciąż będzie powyżej normy klimatycznej, lecz już ze znacznie mniejszym odchyleniem niż w marcu – o około 0,3-0,9 stopnia. Szczególnie w pierwszej połowie miesiąca zdarzą się silne ochłodzenia, ze znacznym ujemnym odchyleniem temperatury – podają Fani Pogody.
Jeszcze w pierwszych dniach kwietnia temperatury sięgać będą 15-21 stopni. Do piątku (4 kwietnia) będą występować wysokie temperatury znacznie powyżej normy wieloletniej.
Jednak, jak już wcześniej informowaliśmy, potem nastąpi kulminacyjny punkt silnego ochłodzenia. Będzie to spowodowane napływem powietrza polarnego morskiego, co sprawi, że temperatura z dnia na dzień może spaść nawet o 15-19 stopni.
Potem czeka nas około tydzień z bardzo niską dodatnią anomalią temperatury. W okresie 5-11 kwietnia mróz będzie powszechny w obszarach rozpogodzeń.
Wyraźne ochłodzenie może niepokoić rolników i sadowników. Będą musieli zabezpieczyć plantacje i drzewa owocowe przed negatywnymi skutkami mrozu. A to, jak groźne będzie ochłodzenie dla roślin, widać już po tym, że wiele drzew kwitnie, bo poczuło wiosnę.
Na znaczne ocieplenie zaczekamy do drugiej połowy kwietnia. Wiadomo też, że padać będzie w tym miesiącu mniej niż wynikało to z wcześniejszych prognoz. Poza deszczem mogą się zdarzyć opady śniegu, krupy śnieżnej i gradu.
Najnowsze prognozy amerykańskie wskazują, że kwiecień zapisze się tylko lekko powyżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę. Z każdym tygodniem średnia dobowa temperatura będzie jednak rosnąć.
Pierwsze gorące dni mogą pojawić się w drugiej części kwietnia. Temperatura może wówczas przekroczyć nawet 25 stopni. Daje to szansę na ciepłą Wielkanoc.