
„Sąd uznał, że otwarcie likwidacji Spółki na podstawie przepisów KSH było zgodne z prawem, a likwidator jest umocowany do działania w imieniu Spółki. Przepisy nie precyzują, w jakim terminie należy zakończyć likwidację, a odwracalność procesu likwidacji nie przekreśla podjętych wcześniej czynności” — czytamy w informacji Działu Komunikacji Korporacyjnej Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji.
W uzasadnieniu ustnym wyroku Sąd Okręgowy (XXVI Wydział Gospodarczy) jednoznacznie stwierdził, że „likwidacja Spółki została wpisana do rejestru, nie istnieją dwa ośrodki władzy Spółki”. „W świetle powyższego powodowi (M. Adamczykowi) nie przysługiwała legitymacja do złożenia pozwu w niniejszej sprawie. Wyrok nie jest prawomocny” — czytamy w informacji TVP.
TVP w likwidacji od grudnia 2023 r.
19 grudnia 2023 r. ówczesny szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz ich rady nadzorcze, powołując się na Kodeks spółek handlowych. Powołał także nowe rady nadzorcze spółek, które z kolei wyłoniły nowe zarządy tych firm. Prezesem zarządu TVP powołanym wówczas przez radę nadzorczą spółki został Tomasz Sygut. Michała Adamczyka na prezesa TVP powołała Rada Mediów Narodowych w ówczesnym składzie 26 grudnia 2023 r.
Po zawetowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę przygotowanej przez nowy rząd ustawy okołobudżetowej 27 grudnia 2023 r. Sienkiewicz zdecydował o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Taką samą decyzję podjął 29 grudnia 2023 r. w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.
16 grudnia 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w całości pozew Michała Adamczyka przeciwko Telewizji Polskiej. Adamczyk w tym pozwie kwestionował m.in. powołanie przez nową Radę Nadzorczą nowego prezesa zarządu TVP Tomasza Syguta — poinformowało wówczas PAP biuro prasowe TVP.