Według agencji AFP w poniedziałek wieczorem dużą część Iraku opanowała największa w tym roku burza piaskowa. Z powodu drastycznego spadku widoczności czasowo zawieszono działalność lotnisk w prowincjach Nadżaf i Basra.
Masa piasku spadła na Irak. Lokalny stan wyjątkowy
Szpitale przyjęły ponad 3700 osób, które miały trudności z oddychaniem – poinformowało we wtorek tamtejsze ministerstwo zdrowia.
Tylko w prowincji Musanna zanotowano co najmniej „700 przypadków podduszenia” – poinformowała AFP.
Zobacz również:
Ucierpieli również mieszkańcy Nadżafu – w tej prowincji do szpitali przewieziono ponad 250 osób. Z kolei w sąsiedniej Kadisiji również z powodu problemów z oddychaniem hospitalizowano ponad 300 osób.
Najwięcej poszkodowanych odnotowano w Basrze – tam ponad tysiąc osób trafiło do szpitali.
W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania uderzenia burzy piaskowej. Widać na nich, że widoczność miejscami spadała praktycznie do zera, a powietrze z pomarańczowego stawało się wręcz czerwone:
Wiele osób zakładało maski lub owijało twarze chustami, próbując ochronić się przed wszechobecnym pyłem.
W poniedziałek wieczorem Murtadha al-Ibrahimi, gubernator prowincji Di Kar, ogłosił stan wyjątkowy. Dzięki temu zmobilizowano do zwiększonej pracy nie tylko państwowe, lecz również prywatne szpitale. Tam oraz w Nadżafie służby cywilne były postawione w stan wyjątkowy.
Widoczność wynosiła „zero”
Burza piaskowa spowodowała tymczasowe zamknięcie międzynarodowego lotniska w Basrze. Loty z Arabii Saudyjskiej przekierowywano do stolicy Iraku, Bagdadu. W samej Basrze do praktycznie zerowej widzialności doszły problemy z awariami sieci elektrycznej. Przez pewien czas nie funkcjonowały również porty lotnicze w Nadżafie.
Zobacz również:
Problemy spowodowane przez burze piaskowe nie ograniczały się jedynie do Iraku. W poniedziałek drobny piasek utrzymywał się nad całym sąsiednim krajem – Kuwejtem. Miejscowa służba meteorologiczna ostrzegała, że widzialność spadała do „mniej niż 100 metrów, a na niektórych terenach do zera„.
Burze piaskowe na Bliskim Wschodzie nie są niczym wyjątkowym, jednak Irak jest jednym z pięciu krajów, które według ONZ są najbardziej wrażliwe na zmiany klimatu. To oznacza zagrożenie ze strony nie tylko burz piaskowych, lecz również suszy, niedoborów wodyczy fal upałów.
W 2022 roku burza piaskowa w Iraku doprowadziła do śmierci jednej osoby, a ponad 5 tys. musiało być z jej powodu hospitalizowanych.
Zobacz również:
Źródło: BBC, AFP, Thepeninsulaqatar.com