Parlamentarzyści PiS rozmawiali w Świecku z komendantem tamtejszej placówki Straży Granicznej, a następnie udali się do pobliskich Słubic, gdzie przy moście granicznym spotkali się z sympatykami i członkami obywatelskich patroli Ruchu Obrony Granicy.
— Czujemy się w obowiązku zadbania o bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Krytycznie oceniamy rządy Donalda Tuska, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa. Dzisiaj Polska przeżywa kryzys migracyjny, który jest spowodowany przez działanie służb niemieckich, przez działanie strony niemieckiej, naszego sąsiada niemieckiego i na ten kryzys migracyjny nie odpowiada adekwatnie Donald Tusk i jego rząd — przekonywał Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej.
Szef klubu PiS odniósł się także do ogłoszonej we wtorek przez premiera Tuska decyzji o wprowadzeniu od 7 lipca br. czasowej kontroli na granicy z Niemcami i z Litwą. Szef rządu wyjaśnił, że jest to konieczne, aby zredukować do minimum niekontrolowane przepływy migrantów.
— Wczoraj Donald Tusk przyznał, że mamy do czynienia z kryzysem zapowiadając wprowadzenie kontroli granicznej — stwierdził Błaszczak. Ocenił jednocześnie, że to, co zostało zaproponowane, „to za późno i za mało”. Jak dodał, „sprawa powinna być rozstrzygnięta już dawno temu”. Według Błaszczaka taka decyzja powinna zapaść pod koniec 2023 r. albo najpóźniej na początku 2024 r., krótko po wprowadzeniu kontroli przez Niemcy.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
Tyle osób Niemcy odsyłają do Polski. Mamy najnowsze dane
W maju i czerwcu niemieckie służby deportowały do Polski mniej niż 100 osób — wynika z danych uzyskanych przez Onet od Straży Granicznej. To mniej niż w analogicznych okresach w roku 2024 i 2023.
W 2024 r. od 1 maja do 29 czerwca Niemcy deportowali do naszego kraju 165 cudzoziemców (132 readmisje i 33 razy na mocy Dublin III). Z kolei od 1 maja do 29 czerwca 2023 r. Niemcy odesłali do Polski 138 osób (65 readmisji i 73 razy na mocy Dublin III).
Od początku tego roku strona niemiecka deportowała do Polski 288 osób — 88 readmisji i 200 na mocy Dublin III) — informuje nas Straż Graniczna. Wskazuje to na podobną, a nawet mniejszą skalę niż w poprzednich latach. Jak podawała „Rzeczpospolita”, w całym 2024 r. odesłanych z Niemiec było 690 ludzi, w 2023 r. — 968, a w 2022 r. — 630.