Początkiem lutego tego roku Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji, będące jednym z dwóch dowództw strategicznych NATO, zorganizowano konkurs, którego celem było znalezienie odpowiedniego sposobu na walkę z kierowanymi bombami dalekiego zasięgu.
Broń ta jest masowo stosowana przez Rosję w atakach na Ukrainę. Co więcej, jest to jedna z najskuteczniejszych form walki wojsk Putina.
Wojna w Ukrainie. Chcą zwalczać rosyjskie bomby kierowane. Francja znalazła sposób
W konkursie „wyróżniono trzech uczestników, którzy zaproponowali najskuteczniejsze rozwiązania i otrzymali wsparcie od ekosystemu innowacji NATO” – przekazał portal Defense Express.
Pierwsze miejsce przypadło francuskiej firmie Alta Ares, która zaproponowała, aby wykorzystywać sztuczną inteligencję do wykrywania, identyfikacji i przewidywania toru lotu bomb. W tym celu firma dostosowała istniejący już system, który – jak wskazano – został stworzony na potrzeby misji rozpoznawczych w Ukrainie.
Zobacz również:
Kolejne wyróżnienie przyznano niemieckiemu startupowi Tytan Technology. W konkursie przedstawiono drona przeciwlotniczego Tytan. Jego testy rozpoczęły się w Ukrainie już w zeszłym roku. Bezzałogowiec ma zasięg ponad 15 km i może osiągać prędkość ponad 250 km/h.
Wojna w Ukrainie. NATO opracowuje nowe metody. Kilka z nich odpowiada potrzebom Kijowa
Trzecie wyróżnienie otrzymał startup z Francji, Atreyd. Jak czytamy, pomysł polega na stworzeniu „ściany dronów”, która „będzie przechwytywać bomby dalekiego zasięgu w locie, wykorzystując ultradźwiękowy system wykrywania i naprowadzania”.
W finale znalazło się 13 propozycji od 40 firm. Strona ukraińska przekazała trzem wyróżnionym, że ich projekty spełniają obecne potrzeby Kijowa.
Źródło: Defense Express