Mucha śrubowa (Cochliomyia hominivorax) i jej mięsożerne larwy zostały pokonane pod koniec lat 90. w Ameryce Środkowej. Dziesiątkowały one bydło, świnie i konie, a przemysłowa hodowla zwierząt stanęła na krawędzi.
Teraz plaga pasożytów powraca. Muchy i larwy stanowią śmiertelne zagrożenie także dla człowieka, m.in. z powodu infekcji i przenoszonych chorób.
Plaga coraz bliżej USA. Błyskawicznie się rozprzetrzenia
W 2023 roku populacja much śrubowych zaczęła odradzać się w krajach takich jak Panama, Kostaryka, Nikaragua, Honduras i Belize – w państwach leżących na południe od USA. W listopadzie ub. roku muchy pojawiły się również w Meksyku w stanie Chipas, co potwierdzili Główny Lekarz Weterynarii oraz Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Wkrótce odnotowano je także w stanach Oaxaca i Veracruz.
Oznacza to, że plaga zbliża się coraz bardziej do USA. Już w maju Waszyngton zawiesił import żywego bydła i koni przez amerykańskie porty wjazdowe wzdłuż południowej granicy kraju.
Plaga pasożytów w Ameryce. USA zrzucą muchy z powietrza
Zanim dotrze do granicy Stanów, Waszyngton zamierza ją powstrzymać na terytorium Meksyku. Jak informuje agencja AP, administracja Donalda Trumpa planuje wyhodować i wysterylizować miliardy much, które zostaną zrzucone z powietrza nad Meksykiem i południowym Teksasem w celu wyeliminowania larw muchy śrubowej.
– Jedyną metodą ochrony amerykańskiego bydła przed niszczycielskim zagrożeniem ze strony muchy śrubowej jest zapewnienie wystarczającej liczby wysterylizowanych much, które odstraszą tego szkodnika od naszej granicy – powiedział AP prezes Krajowego Stowarzyszenia Hodowców Bydła Mięsnego, Buck Wehrbein.
Na wolności wysterylizowane samce mają połączyć się z samicami, a jaja przez nie składane nie będą tym samym zapładniane. Plan zakłada więc, że wykluje się mniej larw, a z czasem populacja much wymrze.
Waszyngton zapowiada, że do końca roku planowane jest otwarcie centrum dystrybucji much w południowym Teksasie. Do końca przyszłego roku tożsamy zakład ma powstać także w Meksyku.
Mucha śrubowa. Poważne zagrożenie dla człowieka
Mucha śrubowa to bliska krewna muchy domowej i znanej z Afryki muchy tse-tse. Ma ostre zęby, którymi wgryzają się w tkanki i dosłownie wwierca się w ofiarę. Im bardziej próbuje się ją usunąć, tym głębiej się wwierca. Gdy chmara much obsiądzie krowę, żeruje na niej aż do jej śmierci.
Zakażenia taką muchówką u ludzi wywołuje muszycę, czyli chorobę, którą leczy się chirurgicznie albo farmakologicznie. Zaczyna się od bolesnych zmian skórnych z wydzieliną płynną. Konieczny jest zabieg chirurgiczny, by usunąć śmiercionośne larwy.