
Jak pisze „WAZ”, w Polsce przypadkowo odkryto budowlę w stylu architektonicznym nietypowym dla regionu. Niemieccy dziennikarze zwrócili uwagę, że rodzi to wiele pytań wśród archeologów.
Zakroczym. Nietypowe odkrycie zainteresowało Niemców
„Podczas rozbudowy drogi krajowej nr 7 w Zakroczymiu w Polsce ekipa budowlana odkryła niezwykłe fundamenty, ukazujące cechy architektoniczne stylu marokańskiego” – czytamy w artykule. Dalej dziennikarze zastanawiają się nad pochodzeniem i funkcją budynku.
Jak zaznaczają, konstrukcja charakteryzuje się ozdobnymi wzorami geometrycznymi, symetrycznymi strukturami oraz wykorzystaniem tradycyjnej mozaiki do zdobienia płytek. Dodają, że eksperci budowlę, która przypomina studnię, wiążą z pobliską twierdzą Modlin.
Czytamy w artykule, że fortyfikacje w Modlinie były rozbudowywane pod koniec XIX wieku. Cegły użyte przy budowie przypominającej studnie budowli, mogły więc pochodzić z oryginalnej części twierdzy, którą wówczas zaczęto zastępować betonem.
Polsko-marokańska wymiana kulturowa
Dodawano, że choć konstrukcja może zostać usunięta w trakcie budowy drogi krajowej numer 7, to badania nad nią będą trwały. Wykonano bowiem liczne zdjęcia, pomiary geodezyjne, a nawet skan 3D obiektu.
„Wyniki badań mogą rzucić nowe światło na wymianę kulturową między Polską a Marokiem pod koniec XIX wieku” – zaznacza „Westdeutsche Allgemeine Zeitung”. Wspomina o architekturze neomauretańskiej pozostającej pod wpływem romantycznego orientalizmu.
Miała ona w pewnym momencie zyskiwać na znaczeniu w Europie i wpływać na wygląd budynków zarówno publicznych, jak i prywatnych. Odzwierciedlenie tego widać było m.in. w licznych synagogach, stawianych wówczas w Polsce.
Czytaj też:
W sobotę w stolicy zawyją syreny. Warszawa wciąż pamięta ten dzieńCzytaj też:
Ukraina zgadza się na kolejne ekshumacje na Wołyniu. Padła ważna deklaracja