— FDP miała okazję głosować za naszymi wnioskami kilka razy w tej kadencji parlamentu. Dlaczego wtedy byli przeciw, a teraz nagle są za, można wytłumaczyć tylko kampanią wyborczą — powiedział wiceprzewodniczący niemieckiej grupy parlamentarnej CDU/CSU w Bundestagu, Johann Wadephul na temat dostaw Taurusów do Ukrainy.
Ekspert CDU ds. obrony Roderich Kiesewetter wzywa do natychmiastowego przeszkolenia żołnierzy ukraińskich w zakresie systemu broni, mówiąc, że „dostawa bez szkolenia jest bezcelowa”.
— Zdolność operacyjna pocisków Taurus trwałaby obecnie do 6 miesięcy, więc musimy w końcu podjąć decyzję teraz, ponieważ presja militarna ze strony rosyjskich agresorów na ukraińską armię jest coraz silniejsza — argumentuje Florian Hahn rzecznik ds. polityki obronnej CSU.
Lider CSU Markus Soeder opowiedział się w zeszłym tygodniu za ścisłą koordynacją strategiczną z USA i europejskimi sojusznikami Niemiec w kwestii Taurusów.
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola zaapelowała do niemieckiego rządu o dostarczenie pocisków manewrujących Taurus do Ukrainy. W Parlamencie Europejskim jest „szerokie poparcie” dla tego stanowiska, argumentowała Metsola.
Ukraina otrzymała już zezwolenie od USA na użycie systemów rakietowych dalekiego zasięgu ATACMS przeciwko celom wojskowym na terytorium Rosji. Pocisk średniego zasięgu, który ma zasięg do 300 km, jest wysoce precyzyjną bronią do ataków na cele wojskowe w głębi Rosji.