Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Tak o papieżu Polaku mówią Niemcy.
Dzisiaj, 2 kwietnia, przypada 20. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Niemieccy biskupi uhonorowali dzieło jego życia. Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża w 1978 roku.
Był „jedną z najbardziej wpływowych postaci w historii świata i Kościoła” – przypomniał przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec Georg Bätzing. Na kanałach episkopatu w mediach społecznościowych napisał: „Z intelektualną jasnością, duszpasterską bliskością i imponującą siłą wiary budował mosty – między narodami, religiami i pokoleniami”. Jego pełna pasji walka o ludzką wolność i godność pozostaną niezapomniane”.
„Nie zamilkł w cierpieniu”
Przewodniczący niemieckiego episkopatu przypomniał również ostatnie lata życia papieża, które były „odważnym świadectwem”. Od wczesnych lat 90. Karol Wojtyła cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona, miał problemy z poruszaniem się i mówieniem. Przeszedł też m.in. operację usunięcia guza nowotworowego na jelicie. „Jan Paweł II, który nie zamilkł w cierpieniu, ale właśnie dzięki niemu stał się wiarygodnym świadkiem Ewangelii. Jego dziedzictwo utrzymuje się do dziś – jako wezwanie do nadziei, pokoju i wierności wierze” – czytamy.
Po prawie 27 latach pontyfikatu Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Urodzony w 1920 roku w Wadowicach Karol Wojtyła był pierwszym Polakiem, który zasiadł na tronie papieskim i pierwszym niewłoskim papieżem od 456 lat.
Jan Paweł II został beatyfikowany przez swojego następcę Benedykta XVI w Rzymie w 2011 roku, a trzy lata później kanonizowany przez papieża Franciszka.
To o papieżu mówią Niemcy
Przed rocznicą śmierci papieża Polaka instytut badania opinii publicznej YouGov zapytał Niemców o ich opinię na temat Jana Pawła II. Co czwarty respondent uważa, że Jan Paweł II zmienił Kościół katolicki na lepsze. 12 proc. pytanych stwierdziło, że „wcale nie zmienił” Kościoła, a ponad połowa (51 proc.) nie miała zdania na ten temat.
Szczególnie krytyczni okazali się zwolennicy skrajnie prawicowej partii AfD. Prawie jedna czwarta z nich (23 proc.) nie postrzega pozytywnie pontyfikatu Jana Pawła II. Wśród zwolenników innych partii odsetek ten wynosi 10-11 proc.
W sondażu wzięło udział 3701 dorosłych mieszkańców Niemiec.
(KNA/dom)
Opracowanie: Katarzyna Domagała-Pereira