W związku z nieprawidłowościami w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zatrzymano kolejne trzy osoby. Dwie z nich usłyszały już zarzuty. Jeden z aresztowanych to policjant, który pomógł Pawłowi Sz. wypłacić gotówkę w kwocie około 3,5 mln zł. Aktualnie w śledztwie osiem osób usłyszało 21 zarzutów, w tym były prezes agencji Michał K. oraz twórca „Red is Bad” Paweł Sz.
W piątek Prokuratura Krajowa poinformowała o kolejnych zatrzymaniach ws. nieprawidłowości związanych z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. 7 listopada – na polecenie prokuratora ze śląskiego pionu PZ PK – zatrzymano trzy kolejne osoby.
RARS. Kolejne osoby zatrzymane ws. nieprawidłowości w agencji
W komunikacie przekazano, że dwie osoby usłyszały zarzuty. Dotyczą one śledztwa ws. powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych w celu załatwienia spraw dotyczących działalności podmiotów zarządzanych prze Pawła Sz.
Kolejna osoba to funkcjonariusz policji, który przekroczył swoje uprawnienia, udzielając twórcy „Red is Bad” pomocy przy wypłacie z banków gotówki w łącznej kwocie około 3,5 mln zł. Na wniosek prokuratora, sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec jednej z zatrzymanych osób, tj. Eryka T., któremu zarzucono powoływanie się na wpływy w instytucji publicznej.
ZOBACZ: Akcja CBA. Zatrzymano byłego dyrektora Biura Zakupów RARS
Śledztwo ws. RARS wszczęto 1 grudnia 2023 roku w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. Zajmuje się nim Centralne Biuro Antykorupcyjne, Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy oraz Biuro Spraw Wewnętrznych Policji.
Nieprawidłowości, jakie wykryto w agencji dotyczyły m.in. preferencyjnego traktowania osób lub firm, które dostarczały towary do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Za przedmioty proponowano ceny znaczenie wyższe od ich rzeczywistej wartości rynkowej, niezależnie od ich jakości.
Śledztwo ws. RARS. Wiele wątków
11 stycznia 2023 r. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, na której czele wówczas stał Michał K. podpisała umowę z Komisją Europejską o dofinansowanie projektu dotyczącego zakupu agregatów prądotwórczych dla potrzeb Ukrainy. Raport Europejskiego Urzędu do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) stwierdził nieprawidłowości w wydatkowaniu środków i wskazał, że jego szacunkowa wartość wyniosła 91 972 360,00 euro.
ZOBACZ: Paweł S. pozostanie w areszcie. Jest decyzja sądu
Dotychczas w toku śledztwa zgromadzono obszerną dokumentację z działalności RARS. Dodatkowo przesłuchano ponad 50 świadków, a ośmiu osobom przedstawiono łącznie 21 zarzutów. Dotyczą one w szczególności udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, prania brudnych pieniędzy oraz powoływania się na wpływy w instytucji publicznej.
Aktualnie trzech podejrzanych pozostaje w areszcie tymczasowym w Polsce, zaś Michał K. został zatrzymany na terenie Wielkiej Brytanii i toczy się wobec niego postępowanie ekstradycyjne. Sąd magistracki londyńskiej gminy Westminster wyznaczył datę posiedzenia ekstradycyjnego na 17-19 lutego 2025 roku.