W ciągu ostatniej doby w izraelskich atakach zginęło 41 osób – przekazało w piątek Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy. Od wznowienia izraelskich ataków w zeszłym tygodniu zabito 896 osób – dodał resort.
– Mamy do czynienia z bezdusznym brakiem szacunku dla ludzkiego życia i godności, działania wojenne, które obserwujemy, noszą znamiona najcięższych zbrodni. (…) Każdego dnia widzimy zabijane dzieci, zabijanych pracowników pomocowych, ludzi bez środków do życia, którzy są przymusowo przesiedlani – wyliczył rzecznik Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).
Zobacz również:
Strefa Gazy. „Najcięższe zbrodnie”
Użyty przez Laerkego termin „najcięższe zbrodnie” (ang. atrocity crimes) stosowany jest zazwyczaj w odniesieniu do trzech zdefiniowanych w prawie międzynarodowym przestępstw: zbrodni ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w listopadzie 2024 r. nakazy aresztowania premiera Izraela Binjamina Netanjahu i byłego już ministra obrony Joawa Galanta, zarzucając im odpowiedzialność za popełnienie zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości podczas wojny w Strefie Gazy.
Izrael odpiera zarzuty o popełnianie zbrodni podczas wojny w Strefie Gazy i naruszanie międzynarodowego prawa humanitarnego. Władze podkreślają, że to Hamas wyrządza krzywdę cywilom, traktując ich jak żywe tarcze i wykorzystując cywilną infrastrukturę do prowadzenia działalności terrorystycznej. Hamas zaprzecza tym oskarżeniom.
Zobacz również:
Wojna w Strefie Gazy. Większość ofiar to cywile
We wcześniejszych komunikatach ministerstwa zdrowia Strefy Gazy podawano, że większość ofiar stanowią cywile, kobiety i dzieci. Media, wojsko izraelskie i sam Hamas informowały jednak również o zabiciu kilkunastu dowódców i członków tej organizacji. Izraelska armia podkreśla, że jej celem jest Hamas i inne grupy terrorystyczne i że w pierwszym tygodniu operacji zabiła ponad 150 terrorystów.
Izrael wznowił ataki na Strefę Gazy 18 marca, zaznaczając, że to reakcja na odrzucanie przez Hamas kolejnych propozycji przedłużenia zawartego w styczniu zawieszenia broni. Hamas deklaruje, że jest gotowy na rozejm zgodny z wcześniejszym porozumieniem, podczas gdy Izrael forsuje nowe warunki.
Zobacz również:
Izrael zwiększa presję. W Strefie Gazy kończą się zapasy
By zwiększyć presję na Hamas, Izrael jeszcze przed wznowieniem walk odciął dostawy pomocy humanitarnej i elektryczności.
Organizacje humanitarne ostrzegają, że w Strefie Gazy kończą się zapasy pomocy.
Światowy Program Żywnościowy (WFP) przekazał w czwartek, że jego zapasy żywności wystarczą na zaledwie dwa tygodnie, a Palestyńczykom ponownie zagraża głód.
W Strefie Gazy kurczą się też zapasy materiałów medycznych, pozostało tam mniej niż 500 jednostek krwi, a miesięczne zapotrzebowanie wynosi 4500 jednostek – powiedział w piątek przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na terytoria palestyńskie, Rik Peeperkorn.