Skip to main content

Ratownicy TOPR ogłosili pierwszy w tym sezonie komunikat lawinowy. W Tatrach obowiązuje najniższy stopień zagrożenia w trzystopniowej skali, jednak warunki pogodowe mogą szybko się zmienić. Turyści planujący wyprawy powinni na bieżąco sprawdzać prognozy oraz komunikaty, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji w górach.

Od środy, 20 listopada, w Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
– Wczoraj była symboliczna data – 20 listopada – pierwszy komunikat lawinowy tej zimy (mimo astronomicznej jesieni). Z tego powodu odradzamy wszelkich wyjść w wyższe partie Tatr – przekazał Tatrzański Park Narodowy.
Komunikat TOPR – sytuacja w Tatrach
Zgodnie z komunikatem ratowników TOPR:
„Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym, w nielicznych miejscach, na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin” – czytamy w komunikacie ratowników TOPR.

Opady śniegu, w połączeniu z silnym wiatrem, doprowadziły do nagromadzenia przewianego śniegu w miejscach wklęsłych, żlebach i u podnóża skalnych ścian. Takie obszary, zwłaszcza o trawiastym podłożu, są szczególnie niebezpieczne, ponieważ śnieg jest tam słabo związany z podłożem.
Według TPN warunki turystyczne w Tatrach są obecnie trudne. Na wielu szlakach zalega cienka warstwa świeżego śniegu, a oblodzenia powodują, że stają się one wyjątkowo śliskie. Na popularnych wśród turystów trasach również trzeba zachować szczególną ostrożność.
Planując wędrówki w wyższe partie Tatr, należy być odpowiednio przygotowanym. Niezbędny sprzęt zimowy obejmuje: raki, czekan, kask, lawinowe ABC (detektor, sondę i łopatkę).
Alerty od IMGW
Mimo że kalendarzowa i astronomiczna jesień wciąż trwa, zima daje się już we znaki w Polsce. Jak informowaliśmy w naTemat.pl Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał kilka ostrzeżeń dotyczących pogody. Alerty obejmują intensywne opady śniegu, oblodzenia dróg, silny wiatr, a także wezbrania wód na Pomorzu, gdzie obowiązują pomarańczowe alerty hydrologiczne.
W piątek w całym kraju prognozowane jest duże zachmurzenie z okresowymi przejaśnieniami. Miejscami pojawią się przelotne opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Najwięcej śniegu, od 5 do 7 cm, spodziewane jest na Wybrzeżu oraz w rejonach podgórskich Sudetów i Karpat.
Temperatury będą sięgać od 0°C na wschodzie do 3°C na południowym zachodzie. Wiatr na ogół będzie słaby, umiarkowany w południowej Polsce i nad morzem, a w rejonach podgórskich Karpat może osiągać porywy do 55 km/h.