Dlaczego to jest ważne?
PKW odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu finansów partii politycznych, a jej zastrzeżenia mogą prowadzić do utraty subwencji budżetowej. W przypadku Polski 2050, która otrzymuje 7,5 mln zł rocznie, błędy w sprawozdaniu nie skutkują utratą subwencji, ale wskazują na problem z prawidłowym zarządzaniem finansami przez partię.
Jakie błędy wytknęła PKW?
Komisja zwróciła uwagę na nieprawidłowo przyjęte wpłaty oraz błędy w internetowych rejestrach umów i wpłat. Polska 2050 musi teraz przekazać 5 tys. zł na rzecz Skarbu Państwa z tytułu nieprawidłowo przelanej wpłaty.
Czy Polska 2050 straci subwencję?
Chociaż PKW wytknęła błędy, to na podstawie liberalizacji ustawy o partiach politycznych, wprowadzonej przez PiS, partia Hołowni prawdopodobnie nie straci subwencji. Zmiana przepisów pozwala na pewien margines błędu w finansach partii, co w przypadku Polski 2050 pozwoliło uniknąć poważniejszych konsekwencji.
Polska 2050 wyjaśnia
Poseł Łukasz Osmalak, skarbnik Polski 2050, tłumaczy: — W sprawozdaniu za 2021 r. dyskusyjny zdaniem PKW był fakt, że w naszej organizacji mamy trzy filary: instytut, stowarzyszenie i partię. PKW uznała, że ich przenikanie się było niedopuszczalne, jednak my nie zgadzamy się z tą interpretacją. Zaś w kolejnych sprawozdaniach PKW zwróciła raczej uwagę na drobne uchybienia niż poważne błędy.
Czy są inne konsekwencje dla partii Hołowni?
Partia i komitet Hołowni już dwukrotnie walczyły z PKW w Sądzie Najwyższym, jednak bez powodzenia. Wskazuje to na powtarzające się problemy z prawidłowym rozliczaniem finansów.
Czytaj więcej: