Skip to main content

Jarosław Kaczyński ogłosił, że Prawo i Sprawiedliwość poprze Karola Nawrockiego w wyścigu o Pałac Prezydencki. Zgodnie z zapowiedziami szef IPN stanie do rywalizacji jako „kandydat bezpartyjny i obywatelski”.

Decyzję prezesa PiS komentują w mediach społecznościowych politycy rządzącej koalicji.

Karol Nawrocki kandydatem na prezydenta. W koalicji zawrzało

„Karol Nawrocki – 'kandydat obywatelski’ na prezydenta. Obywateli Kaczyńskiego, Macierewicza, Błaszczaka i Czarnka. 100 proc. PiS!” – napisał szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, odniósł się z kolei do powtarzanego przez Kaczyńskiego określenia „niezależny kandydat”. „Nie wiem, czy słyszałem lepszą satyrę na PiS” – ocenił.

ZOBACZ: Były bokser i prezes IPN. Kim jest kandydat PiS na prezydenta?

Niektórzy z polityków koalicji krytykowali też sposób, w jaki Nawrocki wygłaszał swoje przemówienie. „Jeden specjalista od maszynowego podpisywania ustaw, drugi od czytania z kartki” – napisał Krzysztof Brejza (KO), nawiązując tym samym do prezydenta Andrzeja Dudy.

„Żeby mówić o patriotyzmie trzeba czytać z kartki? Inaczej nie wychodzi? Smutne” – ocenił Zbigniew Konwiński (KO). Miłosz Motyka (PSL) stwierdził z kolei, że „przemówienie Jarosława Kaczyńskiego czytał Karol Nawrocki”.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Krytyka także ze strony Konfederacji

Wystąpienie szefa IPN skomentowała też Anna Maria Żukowska (Lewica). „Gdyby nie hymn, to bym zasnęła” – napisała.

Ryszard Petru (Polska 2050) stwierdził tymczasem, że „lekcja z najnowszej historii jest taka, że nie można bagatelizować kandydatów PiS”.

ZOBACZ: Pierwsza wypowiedź Karola Nawrockiego. Jego wejście zapowiedział syn

Słów krytyki pod adresem Nawrockiego nie szczędził także europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka. „Słaby jest. Błąd Kaczyńskiego” – napisał polityk.

Występ prezesa IPN skomentował też były premier Leszek Miller. „Karol Nawrocki – trzecia kadencja Andrzeja Dudy” – napisał.

Wybory prezydenckie 2025. Kto ogłosił swój start?

W sobotę poznaliśmy wyniki prawyborów w Koalicji Obywatelskiej. Zwyciężył w nich Rafał Trzaskowski, uzyskując 74,75 proc. głosów. Jego rywal, szef MSZ Radosław Sikorski zdobył poparcie 25,25 proc. głosujących.

Start w przyszłorocznych wyborach prezydenckich ogłosili już: marszałek Sejmu i szef Polski 2050 Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen z Konfederacji oraz Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie. 

Czytaj więcej