Dyrektor amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) został zwolniony w czwartek, poinformował „Washington Post”, powołując się na dwóch obecnych i jednego byłego urzędnika USA.
Timothy Haugh, który jest również szefem U.S. Cyber Command, został zwolniony wraz ze swoją zastępczynią w NSA, Wendy Noble – podała gazeta.
Według dziennika Noble została przeniesiona do pracy w biurze podsekretarza obrony Pentagonu ds. wywiadu. NSA jest częścią Departamentu Obrony USA.
Obecni i byli urzędnicy cytowani przez „Washington Post” powiedzieli, że nie znają powodu zwolnienia Haugha ani przeniesienia Noble.
Zwolnienia w strukturach USA. Demokraci krytykują, Biały Dom milczy
Zastępca U.S. Cyber Command William Hartmann został mianowany pełniącym obowiązki dyrektora NSA, a Sheila Thomas, która była dyrektorem wykonawczym w NSA, została mianowana pełniącą obowiązki zastępcy.
Pentagon i Biały Dom nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz.
Zobacz również:
Demokrata Jim Himes, członek Stałej Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów oraz senator Mark Warner, demokratyczny wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Wywiadu, potępili zwolnienie Haugha.
„To zdumiewające, że prezydent Trump zwolnił bezpartyjnego, doświadczonego lidera NSA, jednocześnie nie pociągając żadnego członka swojego zespołu do odpowiedzialności za wyciek tajnych informacji w komercyjnej aplikacji do przesyłania wiadomości – nawet jeśli najwyraźniej przyjmuje wskazówki dotyczące bezpieczeństwa narodowego od zdyskredytowanego teoretyka spiskowego w Gabinecie Owalnym” – napisał Warner w poście na X.
USA. Czystki Trumpa. Elon Musk kontynuuje plan prezydenta
Donald Trump, od czasu objęcia urzędu 20 stycznia, zwolnił wielu najwyższych urzędników w amerykańskich agencjach.
Elon Musk, który przewodzi wysiłkom administracji Trumpa mającym na celu zmniejszenie i usprawnienie siły roboczej rządu federalnego, odwiedził Agencję Bezpieczeństwa Narodowego w zeszłym miesiącu, aby spotkać się z Haughem.
NSA jest jedną z najważniejszych agencji wywiadowczych w Stanach Zjednoczonych i wykorzystuje najwyższej klasy, wyspecjalizowane technologie i systemy do gromadzenia i analizowania danych wywiadowczych. U.S. Cyber Command przeprowadza zarówno ofensywne, jak i defensywne operacje oraz monitoruje sieci Departamentu Obrony.
Źródło: Reuters