Skip to main content

W tych dokumentach państw przedstawiają cele fiskalne, priorytetowe reformy i inwestycje. Kraje objęte procedurą nadmiernego deficytu, w tym Polska, pokazują, w jaki sposób zamierzają zrównoważyć budżet.

Obecnie osiem państw objętych jest procedurą nadmiernego deficytu. Pięć z nich wybrało dłuższe, siedmioletnie ścieżki równoważenia budżetu. Polska zamierza zrobić to w krótszym, czteroletnim okresie. Ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych w Polsce do poziomu poniżej 3 proc. PKB ma nastąpić w 2028 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Plan budżetowy Polski

Polska w październiku złożyła do Komisji Europejskiej plan budżetowy, w którym określiła, jak zamierza wyjść z procedury nadmiernego deficytu. W swoim planie rząd podkreślił, że celem jest sprowadzenie długu do poziomu poniżej 60 proc. PKB, ograniczenie deficytu do poziomu poniżej 3 proc. PKB i w rezultacie wyjście z procedury nadmiernego deficytu w okresie czterech lat.

— Polska znalazła się wśród 18 krajów członkowskich, które złożyły plany budżetowe — mówiła rzeczniczka Komisji Europejskiej Veerle Nuyts. Państwa objęte procedurą nadmiernego deficytu, w tym Polska, określają w nich, w jaki sposób zamierzają zrównoważyć budżet.