
Dodik poinformował, że Putin zapewnił go o wsparciu Rosji dla zakończenia działania w Bośni i Hercegowinie instytucji międzynarodowych, w tym pracy Wysokiego Przedstawiciela Wspólnoty Międzynarodowej w BiH, nadzorującego wdrażanie postanowień układu pokojowego z Dayton, który zakończył wojnę w latach 90.
— Rosja jest gwarantem porozumienia pokojowego i to właśnie powiedział mi Putin na spotkaniu. Dodał, że w tym kontekście Moskwa będzie opowiadać się za zaprzestaniem prac instytucji międzynarodowych, zwłaszcza fałszywego wysokiego przedstawiciela, czyli, jak twierdzi Putin, przedstawiciela nielegalnego — oświadczył prezydent Republiki Serbskiej.
Dodał, że wtorkowe spotkanie było jego 26. z Putinem. Dodik zaznaczył po rozmowie, że w sobotę planuje powrót do Republiki Serbskiej.
Zarzuty wobec Dodika
Prokuratura BiH prowadzi przeciwko niemu i dwóm jego współpracownikom — premierowi i marszałkowi parlamentu RS — śledztwo w sprawie zarzutu dotyczącego zamachu na porządek konstytucyjny. Sąd BiH wydał ogólnokrajowy nakaz aresztowania polityków, a w ubiegłym tygodniu zwrócił się do Interpolu o wydanie międzynarodowego nakazu aresztowania Dodika i marszałka parlamentu RS. Interpol nie podjął jeszcze w tej sprawie decyzji.
Ostatni kryzys polityczny w BiH wybuchł po tym, jak pod koniec lutego sąd pierwszej instancji skazał Dodika na rok więzienia i sześć lat zakazu pełnienia funkcji publicznych za utrudnianie wykonania decyzji Wysokiego Przedstawiciela Wspólnoty Międzynarodowej w BiH, Christiana Schmidta.
Po ogłoszeniu wyroku parlament RS przegłosował szereg ustaw zakazujących działania na swoim terytorium kilku instytucji centralnych BiH, w tym sądów, prokuratury oraz policji federalnej. Po podpisaniu dokumentów przez Dodika Trybunał Konstytucyjny BiH wstrzymał w piątek 7 marca ich obowiązywanie do czasu podjęcia ostatecznej decyzji.