Skip to main content

„Analiza przepisów uchwalonej ustawy budzi moje wątpliwości natury konstytucyjnej” — czytamy we wniosku prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego. Andrzej Duda podkreślił, że jego obawy budzi zwłaszcza zgodność przepisów z zasadą określoności prawa.

„Chodzi o przesłankę wieku oraz orientacji seksualnej, choć analogiczne wątpliwości może budzić także przesłanka dotycząca płci, co potwierdza opinia najwyższego konstytucyjnego organu sprawiedliwości — Sądu Najwyższego — przedstawiona w toku prac legislacyjnych.

Prezydent podkreślił, że na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat podejmowano już próby nowelizacji Kodeksu karnego poprzez poszerzenie przesłanek dyskryminacyjnych. Biuro Analiz Sejmowych i Prokurator Generalny wskazywali jednak na zbyt głęboką penalizację, nieuzasadnioną przez wyniki analiz w tej sprawie.

„Zaskarżone przepisy budzą również wątpliwości z punktu widzenia realizacji wolności wypowiedzi zagwarantowanej przez art. 54 ust. 1 Konstytucji” — czytamy w komunikacie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa o mowie nienawiści. „Blokowanie możliwości wypowiadania się”

W środę Andrzej Duda był pytany o ustawę w wywiadzie dla Telewizji Trwam. — Przede wszystkim, to jest bardzo charakterystyczne, że te właśnie lewacko-lewicowo-liberalne prądy, które tak głośno krzyczą o tolerancji i tak głośno krzyczą o różnorodności, że należy ją dopuszczać wszędzie, są pierwsze do tego, żeby blokować możliwość wypowiadania się — stwierdził.

Katalog przesłanek przestępstw motywowanych nienawiścią w znowelizowanym Kodeksie karnym obejmuje przynależność narodową, etniczną, rasową, wyznaniową, bezwyznaniowość, wiek, płeć, niepełnosprawność i orientację seksualną.

Ustawa rozszerza odpowiedzialność karną przez zastąpienie zwrotu: „z powodu jej przynależności” pojęciem „w związku z przynależnością”, co spowoduje, że odpowiedzialność karna za wyżej wymienione przestępstwa będzie możliwa także wówczas, gdy pokrzywdzony nie będzie obdarzony cechą, która wywołała zachowanie sprawcy.

Przestępstwa motywowane tymi uprzedzeniami miałyby podlegać karze pozbawienia wolności.