Skip to main content

Powołano specjalny zespół, który zajmie nieprawidłowościami, które dotyczą procesu wyborczego – poinformowała prok. Anna Adamiak. Jak dodała, taka decyzja zapadła po uzyskaniu przez Adama Bodnara ekspertyz dwóch profesorów. – Odnoszą się całościowo do procesu wyborczego, dlatego też mogą stanowić źródło dla działań podejmowanych przez prokuraturę – przekazała.

Jak poinformowała na konferencji prasowej prok. Anna Adamiak, „powstał zespół w departamencie postępowania przygotowawczego Prokuratury Krajowej składający się z trzech prokuratorów”.

– Zadaniem tego zespołu będzie koordynowanie wszystkich postępowań prowadzonych przez prokuratury, jednostki organizacyjne prokuratur, których przedmiotem są nieprawidłowości związane z procesem wyborczym – powiedziała.

Prokuratura powołała specjalny zespół. „Opinie niezależnych biegłych”

Według słów prok. Adamiak „powstanie tego zespołu uzasadnione jest uzyskaniem przez prokuratura generalnego dwóch opinii”. Chodzi o ekspertyzy prof. Hamana oraz prof. Torója, które dotyczyły nieprawidłowości wyborczych przy liczeniu głosów.

ZOBACZ: Będzie ponowne liczenie głosów? „Zamówiliśmy ekspertyzy”

– Prof. (Haman – przyp. red.) załączając do swojej opinii tabelę, wskazał na konkretne obwodowe komisje wyborcze, w których zachodzi bardzo wysokie albo wysokie prawdopodobieństwo błędów – przekazała prokurator.

– To są dwie opinie niezależnych biegłych, sporządzenie niezależnie od siebie, w ramach których udzielono odpowiedzi na postawione przez prokuratora pytania i te pytania (…) odnoszą się całościowo do procesu wyborczego, dlatego też mogą stanowić źródło dla działań podejmowanych przez prokuraturę – wyjaśniła.

Do zadań zespołu będzie należało także „koordynowanie prac prokuratur prowadzących postępowania”. – Na ten moment obecnie w Polsce prowadzonych jest 29 takich postępowań – dodała.

Prokuratorzy zażądali wstępu do izby SN. Muszą wypełnić 214 wniosków

Z kolei jak poinformował Sąd Najwyższy we wpisie na platformie X, w poniedziałek do instytucji stanowiło się dwóch prokuratorów, którzy złożyli „stanowisko prokuratora generalnego w postępowaniu o stwierdzenie ważności wyboru Prezydenta RP„. 

ZOBACZ: Media: Adam Bodnar powołuje zespół śledczy. Ma ponownie przeliczyć głosy

Prokuratorzy zażądali jednocześnie wstępu do sekretariatu IKNiSP i wydania im akt spraw z protestów wyborczych tłumacząc swoje żądania poleceniem, jakie otrzymali od przełożonych. Pouczono ich o procedurze, w ramach której mogą uzyskać dostęp do akt z zastrzeżeniem, że nie może to dotyczyć akt, które są w dyspozycji składów orzekających” – napisano we wpisie. 

„Prokuratorzy po konsultacjach telefonicznych zażądali dostępu do akt 214 spraw zainicjowanych protestami wyborczymi. Obecnie wypełniają stosowne wnioski – 1 wniosek dla każdej sprawy. Wniosek taki później będzie dołączony do akt danej sprawy. Sąd Najwyższy w dniu dzisiejszym wyda postanowienia w sprawie ok. 130 ostatnich protestów wyborczych” – dodano.

wb / polsatnews.pl

Czytaj więcej