Skip to main content
ŚwiatWiadomości

Psy jednak nie istniały. Sąd skorygował błąd niemieckich urzędników

Autor 28 marca 2025Brak komentarzy

Długotrwały spór między miastem Hilden w Nadrenii Północnej-Westfalii a mężczyzną, który miał zapłacić podatek od psów, mimo że nie był ich właścicielem, dobiegł końca. W sądzie administracyjnym w Düsseldorfie przedstawiciel miasta Hilden, które zostało pozwane, wycofał się i umorzył podatek w wysokości 1404 euro.

Wcześniej miasto żądało, aby mężczyzna, który nie posiada ani jednego psa, zapłacił „psi podatek” za cztery lata wstecz. Mężczyzna zamieszczał na Facebooku zdjęcia z psami należącymi do jego córki, przyjaciela, znajomych i sąsiada. Urzędnicy jednak uznali, że zwierzęta należą do niego.

Niemcy: Spór o podatek od psów trwał latami

W związku z tym administracja miasta wysłała w 2022 roku mężczyźnie kwestionariusze dotyczące dwóch zidentyfikowanych psów. Ponieważ odpowiedź nie nadeszła, urząd słał kolejne listy. W końcu mężczyzna odpowiedział, stwierdzając, że nie ma żadnych psów, ale urząd tego nie zaakceptował, ponieważ na dokumencie zabrakło ważnego podpisu.

Kolejnym krokiem było zawiadomienie o naliczeniu ponad 1400 euro „psiego podatku”. Miasto Hilden nie uznało też sprzeciwu mężczyzny, z powodu niedotrzymania terminu. Chociaż urzędnicy uznali, że mieszkaniec rzeczywiście nie posiada psa, i tak żądali od niego zapłaty.

Sprawa znalazła swój finał w sądzie. W piątek sędzia sądu administracyjnego orzekła, że zawiadomienie o naliczeniu podatku było niezgodne z prawem, ponieważ nie było jasne, czy mężczyzna posiada psy. Urzędnicy mogli w tym celu przeprowadzić np. wizytę domową.

Mieszkaniec nękany podatkami kandyduje na burmistrza

Podczas rozprawy sędzia wezwała przedstawiciela pozwanego miasta do wycofania się i anulowania podatku. Mężczyzna musi teraz tylko zapłacić tylko połowę kosztów za swojego adwokata.

– Jestem całkiem zadowolony – powiedział Marianus Krall, od którego Hilden domagało się zapłacenia podatku. Przyznał, że ostatnie dwa i pół roku nie były dla niego łatwe, a działania administracji miasta opisał jako bezczelne.

Także inne decyzje miasta wzbudzały jego irytację, co sprawiło, że postanowił sam działać. – Dlatego teraz kandyduję na burmistrza – zapowiedział.

Zobacz również:

„Lepsza Polska”. Deregulacja. Adam Abramowicz: Nie było woli politycznejPolsat News

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?