Prowadzący zauważają, że to kontynuacja wieloletniej tradycji, również za rządów PiS. Zastanawiają się, czy skandal związany ze sposobem odwołania ambasadora przy NATO, Tomasza Szatkowskiego, wpłynął na szanse Polski. Omawiają też polityczne wykorzystywanie oskarżeń o szpiegostwo wobec polskich urzędników i wojskowych oraz odbieranie im poświadczeń bezpieczeństwa. Wspominają skandaliczną sprawę generałów Jarosława Kraszewskiego i Jarosława Gromadzińskiego, którym złamano kariery, mimo braku poważnych zarzutów.
W dalszej części podcastu prowadzący analizują tysiąc dni wojny rosyjsko-ukraińskiej. Dyskutują o tym, czy jest to porażka, czy sukces Zachodu. Zastanawiają się również, czy niemiecka elita polityczna rozumie przyczyny kryzysu w relacjach z Polską. Dochodzą do wniosku, że niestety nie, ponieważ Niemcy słuchają w Polsce głównie tych, którzy mówią im to, co chcą usłyszeć.
Witold Jurasz i Zbigniew Parafianowicz poruszają także temat decyzji USA o umożliwieniu Ukrainie atakowania celów na terytorium Rosji. Rozważają możliwą odpowiedź Rosji, wykluczając atak nuklearny na miasta, ale nie wykluczając użycia taktycznej broni jądrowej w odizolowanym miejscu. Zauważają też manipulacje Moskali, którzy wrzeszczą wniebogłosy o eskalacji związanej z ukraińskimi atakami, choć sami mordują bezkarnie Ukraińców. Stwierdzają też, że najbliższe tygodnie, aż do inauguracji Donalda Trumpa na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych, będą najprawdopodobniej okresem bardzo wyraźnej eskalacji napięcia.
Prowadzący wspominają również incydent podczas bankietu u prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, gdy niemiecki pisarz Marc Martin w ostrych słowach przypomniał historię niemieckiej kolaboracji z Rosją i relacji z Polską. Na koniec podcastu wspominają zmarłego byłego wicepremiera Wielkiej Brytanii Johna Prescotta, który był symbolem zachowania równowagi pomiędzy centrum a lewicą w Partii Pracy.