Skip to main content

Zapraszam na recenzję książki pt. „Jak zbudować samochód” Adriana Neweya, która została wydana w Polsce w lutym 2025 roku. Jest to jedna z najlepszych książek o Formule 1, jakie zostały napisane, a polskie wydanie w pełni spełnia wszystkie wymagania.

Recenzja książki Jak zbudować samochód Adriana Neweya

Recenzję muszę rozpocząć od zdania: doczekaliśmy się. Adrian Newey swoją książkową autobiografię wydał w 2017 roku, była wtedy bardzo wysoko oceniana i stała się popularna. To jedyna książka w języku angielskim o bF1, którą przeczytałem i napisałem recenzję, a było to siedem lat temu. Były to czasy, gdy książki o F1 w Polsce pojawiały się bardzo rzadko. Później nastąpił ich prawdziwy wysyp, wydano się ich łącznie ponad 40, ale dopiero w 2025 roku doczekaliśmy się autobiografii Adriana Neweya. Przygotowanie jej tłumaczenia to większe wyzwanie niż w przypadku innych książek. Dodatkowo tematyka w teorii jest trudniejsza. To były powody, dla których musieliśmy tyle czasu czekać. Efekt jest pozytywny, wydawnictwo nie może narzekać, bo dotarły do mnie informacje, że miesiąc po premierze szykują już dodruk, bo sprzedaż jest tak dobra. To pokazuje, że wielu kibiców na nią czekało.

Adrian Newey przygotował swoją autobiografię, która obejmuje trzy główne przeplatające się wątki. Główna oś tej książki to informacje i jego przemyślenia na temat kolejnych projektowanych samochodów. Niektórym rozwiązaniom technicznym poświęcił wiele miejsca, są też jego odręczne rysunki. Wszystko jest napisane dość przystępnym językiem, bo osoba która za Neweya pisała książkę nie znała się na tej tematyce, a to zmusiło Adriana do tłumaczenia łatwiejszym językiem (wspomina o tym na końcu). Niektóre opisy rozwiązań technicznych są bardzo ciekawe, bo pokazują jak zmieniała się F1 i panujące w niej regulacje. Z tym łączy się drugi główny wątek czyli opisy wybranych sezonów lub wyścigów F1 z perspektywy Neweya i jego zespołów. Newey najwięcej miejsca poświęcił sezonom, które dla niego były ważne, niekoniecznie były to te, w których jego samochody odnosiły największe sukcesy. Z tym wiąże się jedyny z mojej perspektywy minus książki, bo niektóre sezony pominął zupełnie lub napisał tylko kilka ogólnych zdań. Były wśród nich takie, które akurat mnie ciekawiły.

Bardzo pozytywnym aspektem książki jest szczerość Neweya dotycząca jego życia osobistego, to trzeci główny wątek książki. Szeroko opisał swoje dodatkowe zainteresowania, wiele mówi o tym co decydowało o zmianach zespołów, ale także otworzył się na tematy dotyczące swojej rodziny, lat młodości czy małżeństw. Jest szczery, bo mówi także sporo o trudnych kwestiach, jak zachowanie swoich rodziców, choroby czy powody dlaczego jego małżeństwa się rozpadały. W takich książkach to nie zawsze jest reguła, czytałem wiele biografii, często autorzy starają się wybielić, nie mówią o trudniejszych wydarzeniach ze swojego życia. Sporo miejsca Newey poświęcił także śmiertelnemu wypadkowi Ayrtona Senny, jego powodach i późniejszym procesie sądowym.

Jasnym punktem książki są anegdoty. Newey opowiada o tym co robił w młodości, za co został wyrzucony ze szkoły. Jest także sporo jego opinii o kierowcach i szefach zespołów z którymi współpracował, omawia swoje rozmowy w sprawie kontraktów (podaje czasami nawet informacje o zarobkach). Możemy się dowiedzieć o tym co dobrego a co złego działo się w zespołach, w których pracował. Jest także wiele śmiesznych historii dotyczących imprezowania, popsucia trawnika w domu Christiana Hornera czy przemalowania biura w szarej fabryce McLarena, co zdenerwowało Rona Dennisa.

Szkoda, że książka kończy się w 2016 roku. Newey dokładnie opisał swoje wcześniejsze zmiany zespołów, co do tego doprowadziło. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia i jego przejście do Astona Martina, to chętnie bym o tym poczytał.

Polskie wydanie i tłumaczenie książki „Jak zbudować samochód” Adriana Neweya

Książka ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa SQN. Oficjalna premiera miała miejsce 27 lutego 2025 roku. Książka liczy 420 stron, została wydana w twardej oprawie na papierze wyższej jakości. W książce jest 25 odręcznych rysunków Neweya przedstawiających różne rozwiązania z samochodach, ich opisy zostały przetłumaczone. Jest także kilka zdjęć, ale tym razem nie w formie wewnętrznej kolorowej wkładki, a wklejonych w treści, które są czarno-białe (tak samo było w oryginale). W momencie pisania recenzji nie jest dostępna w formie e-booka.

W związku z bardziej skomplikowaną tematyką książki, na pewno wiele osób zastanawia się czy została dobrze przetłumaczona. Pod tym względem wszystko jest idealnie, odważę się napisać, że lepiej niż w oryginale. Książka została przetłumaczona przez Bartosza Sałbuta, który regularnie tłumaczy książki dotyczące Formuły 1, zna się na tym i robi to dobrze. Korektę merytoryczną robili Patryk Sokołowski i Mikołaj Sokół. Kilka lat temu miałem okazję przeczytać książkę po angielsku, było w niej kilka merytorycznych błędów. W polskiej wersji ich nie zauważyłem, więc zostały poprawione. Książka w języku angielskim została wydana w trochę większym formacie, ma także grubszy papier i obwolutę. Polskie wydanie ma nieco mniejszy format i więcej stron.

Podsumowanie recenzji książki „Jak zbudować samochód” Adriana Neweya

Książka Adriana Neweya jest jedną z najlepszych o Formule 1 jakie zostały napisane, więc wiele osób czekały na jej polskie tłumaczenie. Mogę szczerze napisać, że polskie wydanie spełnia swoje zadanie, trudno powiedzieć o nim cokolwiek złego. Książka dołączy do bardzo wąskiego grona tych, które zawsze wszystkim polecam. Jest w niej sporo opisów technicznych, ale są napisane moim zdaniem dość prostym językiem, więc da się większość z nich zrozumieć. Jest to jedna z najlepszych książek, bo Adrian Newey był szczery. Opisał nie tylko swoje sprawy zawodowe, często podając dokładne szczegóły rozmów jakie prowadził, ale także otworzył się na swoją sytuację prywatną czy kontrowersje dotyczące wypadku Senny. Książka zasługuje ode mnie na ocenę 10/10, ale bierzcie poprawę na to, że ja jestem bardzo zainteresowany sprawami technicznymi, więc ona do mnie trafiła idealnie.


Szczegółowe informacje na temat książek o Formule 1 i sportach motorowych wydanych w Polsce znajdziecie w trzech zestawieniach z powodu ich dużej liczby. Podsumowanie książek wydanych w latach 2012 – 2019 można sprawdzić pod tym linkiem, zestawienie książek wydanych w latach 2020 – 2024 jest dostępne po kliknięciu tutaj, a zestawienie najnowszych książek o F1 wydanych od 2025 roku można sprawdzić w tym miejscu.

Na Cyrk F1 znajduje się więcej artykułów na temat Formuły 1.